Polska

Ponad sześć godzin rozmów. Kaczyński spotkał się z Orbanem w Niedzicy

Polska

Aktualizacja:
Ponad sześć godzin rozmów. Kaczyński spotkał się z Orbanem w Niedzicy
tvn24Do spotkania doszło w pensjonacie w Niedzicy

Późnym popołudniem zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem w jednym z pensjonatów w Niedzicy. Rozmowy trwały ponad sześć godzin.

Jak relacjonował reporter TVN24 Leszek Kabłak, spotkanie rozpoczęło się kilka minut po godzinie 11, kiedy przyjechała delegacja węgierska. - Według naszych nieoficjalnych informacji prezes Jarosław Kaczyński przebywał tutaj już od wczoraj - dodał Kabłak.

Po godzinie 17 ze wspólnego spotkania wyszedł szef węgierskiego rządu, który następnie odjechał z delegacją. Kilkanaście minut później pensjonat opuścił także Jarosław Kaczyński.

Ustalenia partii

Jako pierwszy o spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbana poinformował największy węgierski portal informacyjny vs.hu. Według węgierskich mediów, to PiS zaprosiło do Polski Orbana.

Informację o spotkaniu szefów dwóch prawicowych partii potwierdził PAP polityk PiS. Nie chciał on jednak zdradzić tematyki rozmów. Jak dodał, o spotkaniu rozmawiało w ostatnich dniach kierownictwo partii.

Wcześniej na antenie TVN24 Jurek Jurecki, dziennikarz "Tygodnika Podhalańskiego", mówił, że do spotkania może dojść na zamku w Niedzicy. Dodał, że to zamek węgierski rodziny Salomonów. - Mamy sygnały z całego naszego terenu, m.in. z Nowego Targu, że jakaś kawalkada rządowych samochodów przemknęła - mówił.

Tygodnik Podhalanski: spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem prawdopodobnie w Niedzicy
Tygodnik Podhalanski: spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem prawdopodobnie w Niedzicytvn24

Rozmowa dotyczyła stanowiska względem Londynu

Węgierskie media podkreślały, że nieznane są tematy rozmów poruszanych przez polityków, jednak portal "Hungary Today" zwracał uwagę, że do spotkania ma dojść przed zaplanowanymi na czwartek rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Według portalu Budapeszt i Warszawa mogły rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem polityki Londynu. Jednym z kluczowych projektów rządu Camerona jest ograniczenie dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. W grudniu przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się premier Szydło. Władze Wielkiej Brytanii planują także najpóźniej na 2017 rok referendum w sprawie pozostania tego kraju w Unii Europejskiej.

Paweł Zalewski (PO) zwrócił uwagę na inny możliwy temat rozmów. - Dla Jarosława Kaczyńskiego może być ważne doświadczenie Viktora Orbana, w jaki sposób układać relacje z Brukselą tak, aby z jednej strony przeprowadzać zmiany, które są sprzeczne ze standardem Unii Europejskiej, z drugiej strony nie narazić się na utratę środków finansowych czy też zepchnięcie do tej drugiej ligi europejskiej - powiedział były przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Paweł Zalewski o spotkaniu Kaczyński-Orban
Paweł Zalewski o spotkaniu Kaczyński-Orbantvn24

Rzecznicy rządów nie potwierdzali

Doniesień o spotkaniu nie potwierdzał wcześniej rzecznik węgierskiego rządu, który tłumaczył, że może rozmawiać jedynie o oficjalnych wyjazdach Viktora Orbana - relacjonował na antenie TVN24 Cyprian Jopek. Informacji o spotkaniu nie potwierdzała również rzecznik polskiego rządu Elżbieta Witek.

Portal vs.hu przypominał, że do tej pory relacje Kaczyńskiego z Orbanem nie były zbyt bliskie z powodu zacieśniającej się współpracy węgierskiego premiera i Władimira Putina, który w ubiegłym roku złożył wizytę w Budapeszcie.

Węgierskie media: Viktor Orban ma się dziś spotkać z Jarosławem Kaczyńskim
Węgierskie media: Viktor Orban ma się dziś spotkać z Jarosławem Kaczyńskimtvn24

Autor: js,dln/ja,gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości