Polska

Spór o śmieci. "Wyborcy nam tego nie wybaczą"

Polska

Ustawa do śmieci?
Fakty TVNSposób naliczania opłat za wywóz śmieci budzi kontrowersje

- Nasi wyborcy nam tego nie wybaczą - powiedział Donald Tusk do samorządowców Platformy i miał na myśli nowe sposoby naliczania tzw. podatku śmieciowego, który zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Samorządy wciąż się zastanawiają, jaki wariant rozliczania za odpady wybrać, ale już przyznają, że dobrego wyboru nie ma.

Na zamkniętym spotkaniu z działaczami PO na Podlasiu premier Donald Tusk ostrzegał, że wyborcy nie wybaczą Platformie ryczałtowego naliczania podatku za wywóz śmieci. - Premier dał do zrozumienia, żeby ten podatek był jak najbardziej sprawiedliwy - mówił Jacek Żalek z PO.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada cztery warianty naliczania podatku śmieciowego: od gospodarstwa domowego, od powierzchni mieszkania, liczby osób zamieszkujących nieruchomość i ilości zużytej wody.

Radni Gdyni zdecydowali się na podatek od gospodarstwa domowego. - Metoda, która daje najmniejsze szanse jazdy na gapę, powoduje, że płacenie opłaty jest powszechne - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, gdzie za posegregowane odpady będzie się płacić 35 złotych miesięcznie na mieszkanie.

Na inny wariant zdecydowały się władze Katowic. Tam każdy lokator zapłaci 18 złotych. W Szczecinie stawka będzie zależeć od zużycia wody - wyniesie blisko pięć złotych za każdy metr sześcienny.

Wiadomo jednak, że bez względu na rodzaj rozliczenia, cena za niesegregowanie odpadów będzie nawet o 100 proc. większa.

Ustawa zaskarżona

Plan ustawy zakłada, że właściciele gospodarstw domowych będą składać deklaracje dotyczące liczby ich mieszkańców, czy rocznego zużycia wody. Wywozem śmieci zajmie się natomiast gmina.

Ustawę już zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego radni Inowrocławia. Poparli ich samorządowcy ponad pół tysiąca innych gmin. W tej chwili na przykład w Katowicach odpady odbiera osiem firm, w tym, spółka komunalna. Według nowych zasad firma ma być jedna, wybrana w przetargu.

Premier już zapowiedział nowelizację tej ustawy, którą właśnie rząd PO przygotował. - Robimy w tej chwili analizy możliwości zmian tych przepisów - zapewnia Małgorzata Szymborska z Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska. Nowe zasady mają obowiązywać od lipca przyszłego roku.

Autor: abs//bgr / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości