Minister zgadza się na "niskocukrowe" drożdżówki, wicepremier poleca "przesympatyczny seler"

Minister zgadza się na "niskocukrowe" drożdżówki, wicepremier poleca "przesympatyczny seler"
Minister zgadza się na "niskocukrowe" drożdżówki, wicepremier poleca "przesympatyczny seler"
tvn24
tvn24Minister i wicepremier zachwalają zdrowe jedzenie

- Cieszymy się, bo pojawiły się zdrowe kanapki, cieszymy się, bo zniknęły snickersy - mówił w czwartek minister zdrowia Marian Zembala. Bronił w ten sposób nowych przepisów, które miały w zamierzeniu zlikwidować sprzedaż niezdrowej żywności w polskich szkołach. Z kolei wicepremier Janusz Piechociński polecał m.in. "przesympatyczne" selery, brukwie i rzepy.

Od 1 września 2015 r., czyli od początku nowego roku szkolnego, obowiązują przepisy, zgodnie z którymi firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedawać w nich tzw. śmieciowego jedzenia, czyli zawierającego znaczne ilości składników niezalecanych dla rozwoju dzieci. Zniknęły m.in. popularne drożdżówki.

- Wynegocjowałam wczoraj z ministrem zdrowia powrót drożdżówek do sklepików szkolnych. Będę negocjować również kawę - powiedziała w czwartek w radiu RMF FM minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Produkty zniknęły ze szkolnych sklepików i stołówek po wejściu w życie nowych przepisów.

Są "przesympatyczne" alternatywy

Minister zdrowia Marian Zembala byłby skłonny przywrócić w szkolnych sklepikach drożdżówki, ale z mniejszą ilością cukru; nie odpowiedział natomiast, czy wróci kawa - przekazała reporterka TVN24 z Sejmu.

- Drożdżówki niskocukrowe są pewnym znakiem rozwagi i kompromisu. Problem nie jest w drożdżówkach, tylko w tym, by nasze dzieci nie miały otyłości, zaburzeń metabolicznych - mówił Zembala. Przekonywał, że pomimo kontrowersji reforma jest sukcesem.

- Cieszymy się, bo pojawiły się zdrowe kanapki, cieszymy się, bo zniknęły snickersy - mówił minister.

Z kolei wicepremier Janusz Piechociński zachęcał do innych przekąsek niż drożdżówki, które można zjeść podczas szkolnej przerwy.

- Marchewka jest królową diety, świetne jest polskie jabłko - polecał Piechociński. - Przesympatyczny jest tegoroczny winogron polski, przesympatyczny jest seler naciowy, różnego rodzaju brukwie czy rzepy - wymieniał.

"Drożdżówki niskocukrowe są pewnym znakiem rozwagi i kompromisu"
"Drożdżówki niskocukrowe są pewnym znakiem rozwagi i kompromisu"tvn24

Autor: fil//tka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości