Polska

Społecznicy, którzy zmieniają rzeczywistość. Głosuj w plebiscycie "Ludzie Wolności"

Polska

Społecznicy, którzy zmieniają rzeczywistość. Głosuj w plebiscycie "Ludzie Wolności"
TVNNominowani w kategorii "społeczeństwo"

Siostra Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Ewa Błaszczyk i Jan Ołdakowski - to nominowani w kategorii "społeczeństwo" w plebiscycie "Ludzie Wolności". W tvn24.pl prezentujemy sylwetki tych kandydatów. Do końca maja można oddawać głosy na swoich faworytów.

"Ludzie Wolności" to plebiscyt organizowany przez TVN oraz "Gazetę Wyborczą". Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Kapituła nagrody - z setek zgłoszeń - wyłoniła nominowanych w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, społeczeństwo, sport.

Nominowani w kategorii "społeczeństwo", to ludzie, którzy w ciągu ostatnich 25 lat zmieniali polską rzeczywistość. To oni rozpoczynają dyskusje na istotne społeczne tematy i próbują rozwiązywać problemy, z którymi nasz kraj musi się zmagać po wejściu na drogę demokracji.

Wśród nominowanych są:

1. Siostra Małgorzata Chmielewska - siostra zakonna, przełożona wspólnoty "Chleb Życia". Ukończyła Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, przed wstąpieniem do wspólnoty pracowała jako katechetka z dziećmi niewidomymi oraz organizowała pomoc dla pensjonariuszek warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej. Zajmuje się pomocą tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa: prowadzi kilka noclegowni, domów dla bezdomnych, chorych oraz dla samotnych matek, utworzyła stypendium naukowe dla dzieci z rodzin o złej sytuacji materialnej. Jest pomysłodawczynią manufaktur zatrudniających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Założyła fundację Domy Wspólnoty "Chleb Życia", która pomaga ludziom zagrożonym wykluczeniem.

Siostra Małgorzata Chmielewska

2. Janina Ochojska - działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom. Od końca lat 70. związana z opozycją demokratyczną. Jest osobą niepełnosprawną od wczesnego dzieciństwa (choroba Heinego-Medina). W 1984 r. wyjechała do Francji na operację. Tam zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla fundacji EquiLibre, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 r. była jednym z twórców polskiego oddziału Fundacji EquiLibre. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. W 1994 r. założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa.

Janina Ochojska, działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronomRafał Małko | Agencja Gazeta

3. Jerzy Owsiak - dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału WOŚP, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych - Przystanku Woodstock. Jest także witrażystą i byłym psychoterapeutą. W 1992 r. Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu "Brum" w III programie PR i przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja była kontynuowana również w czasie festiwalu w Jarocinie w tym samym roku. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 r. z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 r. Od tego czasu Finał WOŚP odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu telewizyjnego pod tym samym tytułem, nadawanego w TVP2.

Jerzy Owsiak, szef WOŚPtvn24

4. Ewa Błaszczyk - aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka. W 2002 r. razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, twórcą "Ziarna" w TVP, założyła fundację "Akogo?", działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka. Oficjalne otwarcie kliniki miało miejsce 7 grudnia 2012 r. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Znajdująca się na skraju lasu w Międzylesiu klinika "Budzik" ma okrągły kształt, który ma kojarzyć się ze stokrotką rysowaną przez Ewę Błaszczyk w swoim podpisie. Klinika "Budzik" połączona jest łącznikiem z sąsiadującym Centrum Zdrowia Dziecka.

Ewa Błaszczyk, aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka, współzałożycielka fundacji "Akogo?"Bartosz Bobkowski | Agencja Gazeta

5. Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest współautorem koncepcji i programu działalności tego muzeum. Jest członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Związany ze środowiskiem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej (należy do Klubu Przyjaciół i Sponsorów OMP). W 2010 r. odebrał honorowe członkostwo Związku Powstańców Warszawskich oraz dyplom Benemerenti (dobrze zasłużonym), przyznawany przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoSławomir Kamiński | Agencja Gazeta

Głosowanie trwa

Aby zagłosować na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod nr 7122 (koszt 1,23 zł) zawierający numer, który znajduje się przy nazwisku nominowanej osoby. Głosy oddawać można do 31 maja. Zobacz warunki udziału w głosowaniu.

Finał akcji wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

POZNAJ NOMINOWANYCH W INNYCH KATEGORIACH

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

09.05.2014 | Ludzie Wolności: znamy już nominowanych
09.05.2014 | Ludzie Wolności: znamy już nominowanychFakty TVN

Autor: db//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Jarosław Kubalski/Wojciech Olkuśnik/ Bartosz Bobkowski/Maciej Zienkiewicz/Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Raporty:
Pozostałe wiadomości