Speckomisja: "niezmiennie wysoka" aktywność rosyjskiego wywiadu w Polsce

TVN24

Wikimedia (CC BY-SA 2.0) | RoodyAlienAmbasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie - tradycyjnie wielu agentów wywiadu pracuje pod przykryciem dyplomatycznym

Aktywność służb specjalnych Federacji Rosyjskiej w Polsce jest "niezmiennie wysoka" – ocenili po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych jej członkowie i szefowie służb. W czwartek posłowie spotkali się z przedstawicielami AW i SWW oraz ABW i SKW.

Szef ABW Dariusz Łuczak pytany o aktywność służb Federacji Rosyjskiej na terenie Polski powiedział, że jest ona "niezmiennie wysoka od kilkunastu lat". Dodał, że jest tak zdaniem obu szefów służb – ABW i SKW, którzy wspólnie udzielali informacji posłom. Szef SKW Piotr Pytel po spotkaniu nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Według przewodniczącego komisji Artura Dębskiego (klub Bezpieczeństwo i Gospodarka) aktywność rosyjskich służb w Polsce "jest regularna". - Oczywiście ich intensywność jest trochę większa, ale nie ma powodów do paniki. Polskie służby starają się robić swoje – powiedział szef komisji. - Nie jest to takie proste, choćby z powodu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, ale naprawdę służby sobie radzą – dodał.

Dębski liczy, że ze zwiększonym budżetem w 2015 r. służby będą sobie radziły jeszcze lepiej. - Wojskowe służby już mają więcej pieniędzy, cywilne, mam nadzieję, że będą miały. Oni naprawdę będą wiedzieli, co z tym zrobić - mówił.

"Polacy mogą czuć się bezpieczni"

Przypomniał, że komisja przyjęła w czwartek trzy dezyderaty do szefowej rządu o zwiększenie budżetów służb cywilnych na 2015 r. W przypadku służb wojskowych taki wzrost jest już zapisany w projekcie budżetu – wyjaśnił.

W ocenie Zbigniewa Sosnowskiego (PSL) "Polacy mogą czuć się bezpieczni". - Służby należycie wykonują swoje zadanie, a to, że sytuacja w skali europejskiej, czy światowej się pogorszyła, wszyscy widzą – podkreślił.

Marek Opioła (PiS) powiedział, że szefowie służb – w pierwszej części spotkania wywiadowczych: Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego, a w drugie kontrwywiadowczych: ABW i SKW - przedstawili kompleksową informację dotyczącą sposobu działania służb Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Jego zdaniem spotkania dotyczące tej tematyki należy kontynuować. - De facto było to pierwsze posiedzenie w tej kadencji dotyczące tej problematyki. Czas tego posiedzenia – pięć godzin – świadczy o tym, że sprawa jest bardzo poważna, wymaga kontynuowania i rozszerzenia – podkreślił. Wielu spraw nie poruszyliśmy, bo fizyczne nie było już na to czasu. A penetracja Rosjan jest duża i duże jest spektrum ich funkcjonowania nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej - powiedział.

- Nie mówimy o zasługach poszczególnych służb, to nie było tematem posiedzenia. Po agresji na Ukrainę uważaliśmy, że komisja powinna się tym zająć. Proponowaliśmy podkomisję ds. sytuacji na Ukrainie i aktywności rosyjskiej na terytorium Polski, ale większość nie przyjęła tego rozwiązania. Dlatego poprosiliśmy służby wywiadowcze AW i SWW o przedstawienie informacji jak to wygląda ich okiem, poprosiliśmy też o takie informacje kontrwywiad – ABW i SKW – wyjaśnił Opioła.

Poseł PiS liczy, że komisja jeszcze w tej kadencji zajmie się ponownie tą sprawą – np. za dwa tygodnie.

Po zatrzymaniach podejrzanych o szpiegostwo

Stanisław Wziątek (SLD) pytany o niedawne zatrzymanie dwóch osób – cywila i wojskowego - i cofnięcie akredytacji MSZ rosyjskiemu dziennikarzowi, powiedział, że komisja ma wiedzę, że ta sprawa jest związana z przeprowadzoną przez służby operacją zatrzymania podejrzanych o szpiegostwo. Nie chciał jednak mówić o szczegółach i apelował do mediów, aby "odpowiedzialnie informowały o tych sprawach".

Nie chciał też powiedzieć czy komisja wie, wydalenia ilu dyplomatów rosyjskich będzie domagała się Polska.

Poseł SLD podał, że służby i prokuratura obecnie analizują sprawę podejrzanych o szpiegostwo, czy był to incydent, czy działanie systemowe. - Są analizowane dotychczasowe informacje, są przesłuchania i to dopiero będzie dawało informację o tym, jak dalekie były to działania – o charakterze wyłącznie incydentalnym, czy były to działania systemowe – mówił Wziątek.

Szef ABW nie chciał mówić o podejrzanych o szpiegostwo. - Czynności wykonują dwie prokuratury, ja w tej sprawie nie mam nic więcej do powiedzenia – powiedział dziennikarzom Łuczak. Pytany o konkretną liczbę wniosków ABW do MSZ o wydalenie dyplomatów nie odpowiedział, ale zaznaczył, że dotyczyły one "kilku osób".

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, wnioski ABW dotyczyły czterech dyplomatów rosyjskich i jednego dziennikarza.

Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosjitvn24
wideo 2/33

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: