Sondażowy ból głowy Tuska

TVN24

Aktualizacja:
PAPDonald Tusk będzie miał jednak z kim przegrać?

Od zwycięskich wyborów parlamentarnych w 2007 r. PO nie miała tak złego wyniku. Według sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" na partię Donalda Tuska zagłosowałoby dziś tylko 38 proc. Polaków. Z kolei w badaniu Instytutu Homo Homini dla Polskiego Radia Platforma może liczyć na 33 proc. poparcia.

Sondaż TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej"
 

Z sondażu TNS OBOP wynika, że w dwa tygodnie Platforma straciła aż 16 pkt. proc. Tak gwałtowny spadek notowań PO nastąpił po ogłoszeniu raportu MAK na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej, dyskusji o projekcie obcięcia składek do OFE oraz krytyce, jaką rząd zebrał przy okazji dyskusji o dymisji szefa MON Bogdana Klicha i ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Sondaż Homo Homini dla Polskiego Radia
 

Skok SLD

Na gwałtownym spadku notowań PO, partia Jarosława Kaczyńskiego jednak nie zarobiła. PiS popiera 25 proc. Polaków (dwa tygodnie temu - 24 proc.).

Dużo zyskał natomiast SLD - ma aż 19 proc. (w poprzednim badaniu Sojusz zdobył 11 proc.) poparcia, a PSL - 6 proc. (w poprzednim badaniu 3 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21-26 stycznia 2011 roku na losowej, reprezentatywnej próbie 963 dorosłych Polaków.

PJN w Sejmie

Według sondażu Homo Homini, w porównaniu z badaniem sprzed tygodnia PO straciła 3,7 pkt proc. Prawo i Sprawiedliwość otrzymuje 27,3 proc. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spadło o 0,8 pkt proc.

W parlamencie znalazłyby się także: Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 16,1 proc. (wzrost o 2,1 pkt proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe - 8,5 proc. (wzrost o 1,9 pkt. proc.) oraz ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza - 6,6 proc. (wzrost o 2,4 pkt proc.).

Poza Sejmem z poparciem 2,2 proc. (wzrost o 0,6 pkt proc.) pozostałby Ruch Poparcia Palikota - Nowoczesna Polska.

Homo Homini przeprowadził badanie telefoniczne w piątek, 28 stycznia na reprezentatywnej grupie 1100 Polaków.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza