Zdanowska gromi w Łodzi. Sondaż dla "Faktów" i TVN24

Polska

Hanna Zdanowska, prawomocnie skazana prezydent, walczy o reelekcję w Łodzi (materiał "Polski i Świata) z 9 październikatvn24
wideo 2/35

Hanna Zdanowska z 62-procentowym poparciem wygrałaby w Łodzi w pierwszej turze wyborów samorządowych. Na drugim miejscu znalazłby się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda, na którego swój głos oddałoby 14 procent badanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.

Sondaże Kantar Millward Brown dla "Gazety Wyborczej" w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu.

77 procent ankietowanych zadeklarowało w sondażu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown, że "na pewno" weźmie udział w wyborach w Łodzi.

"Raczej" do urn poszłoby 10 procent pytanych.

7 proc. respondentów "na pewno" nie poszłoby na wybory samorządowe. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 2 procent uczestników ankiety.

4 procent respondentów wskazało odpowiedź: "Nie wiem/trudno powiedzieć/ jeszcze nie zdecydowałem(am)".

Zdanowska wygrywa w I turze

62 procent ankietowanych zadeklarowało chęć oddania głosu na ubiegającą się o reelekcję prezydent Hannę Zdanowską. Kandydata Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budę poparłoby 14 procent badanych.

Urszula Janiak-Niziołek (KWW Tak!) mogłaby liczyć na 3 proc. poparcia. Na Agnieszkę Wojciechowską-Van Heukelom (KWW Agnieszki Wojciechowskiej Bezpartyjni), Krzysztofa Lipczyka (KWW Wolność Murem za Łodzią), Rafała Górskiego (KWW Kukiz'15) - zagłosowałby po 1 proc. badanych.

Bez poparcia w sondażu (0 procent) są kandydaci: Piotr Misztal (KWW Bezpartyjni - Piotr Misztal), Zbigniew Maurer (KWW Akcja Narodowa), Janusz Rutkowski (KWW Prawo i Moc)

11 procent ankietowanych nie wie, na kogo zagłosuje, a 7 procent nie chciało odpowiedzieć, na kogo odda głos.

Na którego z kandydatów w wyborach w Łodzi by Pan(Pani) zagłosował(a)?tvn24.pl

Co w przypadku drugiej tury?

Ankietowani odpowiadali również na pytanie: Czy gdyby doszło do drugiej tury wyborów prezydenckich w Łodzi, w której spotkaliby się Waldemar Buda i Hanna Zdanowska, to czy wziąłby (wzięłaby) Pan (Pani) udział w drugiej turze głosowania?

74 proc. badanych odpowiedziało: "na pewno tak", 11 procent - "raczej tak". 6 procent badanych "na pewno" nie wzięłoby udziału w głosowaniu, 3 procent "raczej nie".

6 procent badanych odpowiedziało, że nie wie.

W drugiej turze wyborów na Hannę Zdanowską oddałoby głos 73 proc. respondentów. Z kolei na Waldemara Budę - 18 proc. - wynika z sondażu.

9 procent ankietowanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w drugiej turze.

Gdyby doszło do II tury wyborów prezydenckich w Łodzi, w której spotkaliby się Waldemar Buda i Hanna Zdanowska, na którego z tych kandydatów by Pan(Pani) zagłosował(a)?tvn24.pl

Zapowiedzi w sprawie Zdanowskiej miały wpływ na zamiar oddania głosu?

Ankietowani odpowiadali również na pytanie: Politycy Zjednoczonej Prawicy w ostatnim czasie mówili, że nawet jeśli w Łodzi wygra Hanna Zdanowska, to z powodu wyroku sądowego nie będzie mogła objąć urzędu. Czy te zapowiedzi wpłynęły na to, jak zamierza Pan (Pani) głosować?

83 proc. badanych odpowiedziało, że nie wpłynęły na to, jak będą głosować, zaś 8 procent respondentów wskazało odpowiedź: "tak, zamierzam teraz głosować na Hannę Zdanowską".

3 proc. badanych odpowiedziało: "Tak, zamierzam głosować na innego kandydata (ani Budę ani Zdanowską)", a 2 proc. udzieliło odpowiedzi: "Tak, zmierzam teraz głosować na Waldemara Budę".

4 proc. ankietowanych nie wie, czy te zapowiedzi wpłynęły na to, jak zamierzają głosować.

Sondaż został zrealizowany telefonicznie przez Kantar Millward Brown w dniach 13-15 października 2018 roku na reprezentatywnej próbie mieszkańców Łodzi w wieku 18 lat i więcej. Wielkość próby wyniosła 1002.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Druga - jeśli będzie konieczna - 4 listopada.

Autor: js/adso / Źródło: tvn24