Sondaż CBOS: PiS z dużą przewagą, rośnie poparcie dla Platformy

TVN24

Bilans wyborów samorządowych (materiał "Faktów" TVN z 5 listopada)Fakty TVN
wideo 2/36

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w grudniu, PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 41 procent poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu. Na PO zagłosowałoby 24 procent, na PSL - 7, a na ruch Kukiz'15 - 5 procent - wynika z sondażu CBOS.

Jak podaje CBOS, PiS stracił w porównaniu do poprzedniego sondażu z listopada 1 punkt procentowy. PO zyskała 3 punkty proc. Wynik PSL nie uległ zmianie, a Kukiz' 15 - spadł o 1 punkt proc.

Poza Sejmem

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby 5- procentowego progu wyborczego. SLD w sondażu uzyskał 4 proc. (spadek o 1 punkt proc.); partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego otrzymałaby 3 proc. (bez zmian), a Nowoczesna - 2 proc. (bez zmian w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca). Po 1 proc. poparcia uzyskały: Partia Razem (spadek o 1 punkt proc.) oraz Partia Zieloni i Ruch Narodowy, które - jak podaje CBOS - nie były uwzględniane w poprzednim sondażu. 2 proc. badanych wybrało odpowiedź: "inna partia". Według CBOS wśród wskazywanych przez tych respondentów ugrupowań najczęściej pojawia się "nowa inicjatywa firmowana przez Roberta Biedronia". Niezdecydowanych było 10 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach, czyli tyle samo, co w ubiegłym miesiącu.

Poparcie dla ugrupowań politycznychtvn24.pl

Do urn poszłoby 75 procent ankietowanych

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku grudnia, wzięłoby w nich udział 75 proc. ankietowanych (tyle samo co w dwóch poprzednich badaniach CBOS), do urn nie poszłoby 15 proc. (spadek o 1 punkt proc. w porównaniu z badaniem z listopada), a niezdecydowanych było 11 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.). Jak zauważa CBOS, grudzień nie przyniósł dużych zmian w układzie sił na scenie politycznej; największym odsetkiem sympatyków cieszy się nadal partia rządząca, a drugie miejsce zajmuje - tak jak przed miesiącem - PO.

"W porównaniu z pomiarem sprzed miesiąca najsilniejsza partia opozycyjna zyskała na popularności, a poparcie dla niej rośnie trzeci miesiąc z rzędu, czyli od czasu kampanii wyborczej i wyborów samorządowych. Podobnie nieco lepszy wynik niż przed wyborami samorządowymi osiąga ostatnio PSL" - wskazują autorzy badania. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 listopada–9 grudnia 2018 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: js//kg//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sejm RP/Flickr CC BY 2.0