Nowy sondaż: trzy partie w Sejmie, PiS rządziłoby samodzielnie

Polska

tvn24Beata Szydło prowadzi kampanię PiS w terenie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie sierpnia, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 41 proc. Do Sejmu weszłyby także PO oraz Ruch Kukiza - wynika z najnowszego badania TNS Polska.

Notowania PiS w stosunku do poprzedniego badania wzrosły o 4 punkty proc.

Na PO zagłosowałoby 22 proc. osób deklarujących udział w wyborach. Partia odnotowała jednoprocentowy spadek notowań.

Do Sejmu dostałby się także Ruch Kukiza z wynikiem 11 proc. (spadek o 3 punkty proc.).

Według sondażu poniżej progu wyborczego znalazłyby się PSL i Zjednoczona Lewica (oba ugrupowania z wynikiem 4 proc.). Partia KORWiN otrzymałaby 2 proc. głosów. Po jednej na sto badanych osób (1 proc.) zgłaszało zamiar głosowania na partie: Nowoczesną.pl oraz Ruch Narodowy.

Badanie zrealizowano przed zarejestrowaniem w Państwowej Komisji Wyborczej komitetów Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni oraz Zjednoczona Lewica. Komitet koalicyjny SLD, Twojego Ruchu, PPS, Unii Pracy i Zielonych został zarejestrowany w poniedziałek. Komitet Zjednoczona Lewica - zgłoszony przez SdPl i ruch Wolność i Równość - PKW zarejestrowała w miniony czwartek.

Wśród osób, które deklarują udział w wyborach, 14 proc. nie było przekonanych, na kogo odda głos.

Co czwarty do urn

Zgodnie z badaniem do urn na pewno poszedłby co czwarty ankietowany (25 proc.). Na pytanie o udział w wyborach z wahaniem odpowiedziało "tak" 38 proc. pytanych. Raczej do wyborów nie wybiera się 13 proc. odpowiadających. Zdecydowanie nie - prawie co piąty (18 proc.). 6 proc. ankietowanych jeszcze nie wie. Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 7 do 12 sierpnia 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne badano na 637 osobach deklarujących zamiar uczestniczenia w wyborach).

Autor: MAC//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: