TVN24 | Polska

Czy partie Ziobry i Gowina weszłyby do Sejmu? Sondaż 

TVN24 | Polska

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, TVN24
Spory w Zjednoczonej PrawicyTVN24
wideo 2/21
TVN24Spory w Zjednoczonej Prawicy

Formacja Jarosława Gowina - Porozumienie oraz ugrupowanie Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska nie mają szans na wejście do Sejmu bez koalicji z Prawem i Sprawiedliwością - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski. Niezależnie od tego, czy Zjednoczona Prawica wystartowałaby pod jednym szyldem, czy też PiS poszedłby do wyborów samodzielnie, na podium znalazłyby się kolejno Koalicja Obywatelska oraz ruch Szymona Hołowni - Polska 2050.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) zrealizował dla Wirtualnej Polski sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych. Respondentom zadano pytanie, na który komitet oddaliby głos w sytuacji, gdyby Zjednoczona Prawica szła do wyborów parlamentarnych podzielona - czyli Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie jako trzy osobne ugrupowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wynika z niego, że PiS uzyskałby wówczas 35 proc. głosów badanych. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 21,8 proc. ankietowanych, a ruch Szymona Hołowni Polska 2050 na poparcie 10,6 proc..

Chęć oddania głosu na Konfederację zadeklarowało 8,2 proc. respondentów, na Lewicę - 5,8 proc., na PSL-Koalicję Polską -Kukiz'15 - 3 proc.

Solidarna Polska, której liderem jest Zbigniew Ziobro, uzyskała poparcie 1,5 proc. respondentów, a Porozumienie, któremu szefuje Jarosław Gowin - 1,2 proc. Niezdecydowanych w badaniu było 12,9 proc. ankietowanych.

Sondaż IBRiS dla "Wirtualnej Polski"IBRiS dla "Wirtualnej Polski"

Należy przy tym pamiętać, że próg wyborczy w wyborach parlamentarnych dla partii wynosi 5 proc., a dla partyjnych koalicji - 8 proc.

Według sondażu chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 48,3 proc. respondentów. 36,5 proc. stwierdziło zaś, że nie zamierza głosować w wyborach do Sejmu i Senatu.

CZYTAJ TAKŻE: Rozpad koalicji? Tak wpłynąłby na układ sił w Sejmie i rządzie >>>

Porozumienie i Solidarna Polska w Sejmie tylko w koalicji

W sondażu IBRiS zapytano ankietowanych również o to, na kogo zagłosowaliby, gdyby Zjednoczona Prawica w wyborach startowała - jak dotychczas - pod wspólnym szyldem.

Wówczas - jak wynika z badania - koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia mogłaby liczyć na 40,9 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska w takim wariancie notuje wśród odpowiadających wynik na poziomie 22,4 proc., ruch Polska 2050 - 11,2 proc., Konfederacja - 8,1 proc., Lewica - 5,4 proc., a PSL-Koalicja Polska-Kukiz'15 - 3,2 proc. Odpowiedzi "Nie wiem/Trudno powiedzieć" udzieliło 8,8 respondentów.

Sondaż przeprowadzono 18 września metodą CATI na grupie 1100 dorosłych Polaków. Jak wskazano, błąd oszacowania wynosi 3 proc.

IBRiS dla "Wirtualnej Polski". SondażIBRiS dla "Wirtualnej Polski"

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

W ostatnich dniach w koalicji rządzącej pojawił się kryzys. Powodem napięć jest między innymi uchwalona przez Sejm w nocy z czwartku na piątek znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt, która między innymi zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

 CZYTAJ WIĘCEJ: Co jest kością niezgody w rządzie?

Mimo zarządzonej dyscypliny, przeciwko noweli opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy z Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki oznajmił w Sejmie, że w związku z tymi wydarzeniami koalicja Zjednoczonej Prawicy "praktycznie nie istnieje" oraz że "oczywiście jest perspektywa rządu mniejszościowego". Marek Suski z PiS także mówił na antenie TVN24, że mamy rząd mniejszościowy, a polityków Solidarnej Polski i Porozumienia nazwał "byłymi koalicjantami".

Oprócz tego powodami napięć w obozie rządowym są między innymi kwestia składu przyszłego rządu oraz stosunek do projektu tak zwanej "ustawy o bezkarności" urzędników.

CZYTAJ TAKŻE: Co z koalicją rządzącą? "Ustalenia są bardzo pozytywne" >>>

Autor:akr/dap

Źródło: PAP, Wirtualna Polska, TVN24