Polska

Sondaż: PO umacnia przewagę. Bruksela nie dla Korwin-Mikkego

Polska

TVN24.pl/CBOSNajnowszy sondaż wyborczy

26 proc. poparcia dla PO, 21 proc. dla PiS; próg wyborczy przekroczyłyby też: koalicja SLD-UP z 8 proc. i PSL z 5 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja.

Poniżej wyborczego progu znalazły się w sondażu m.in.: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (4 proc., spadek o 2 pkt proc.), Europa Plus Twój Ruch (2 proc., bez zmian) i Polska Razem Jarosława Gowina (2 proc., wzrost o 1 pkt proc.), a także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (1 proc. poparcia; spadek o 1 pkt proc.).

W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym przez CBOS na przełomie kwietnia i maja, PO zyskała 5 pkt proc., natomiast PiS - 1 pkt proc. Poparcie dla SLD wzrosło o 2 pkt proc., o tyle samo wzrosły notowania PSL.

Zagłosują na "jedynki"?

Według sondażu, 40 proc. badanych na pewno weźmie udział w wyborach (spadek o 1 pkt proc.); 33 proc. uprawnionych (o 1 pkt proc. mniej) na wybory raczej się nie wybiera. 27 proc. uprawnionych do głosowania waha się, czy iść na wybory (wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu z ostatnim badaniem). Jak podkreśla CBOS, frekwencja może okazać się niższa, niż deklarują respondenci. CBOS spytał też ankietowanych, czy zagłosowaliby na "jedynki" poszczególnych komitetów startujących w ich okręgu wyborczym. Na kandydata z pierwszego miejsca na liście PO zagłosowałoby 20 proc. badanych, na "jedynkę" PiS - 10 proc. "Jedynki" koalicji SLD-UP oraz PSL uzyskałyby po 6 proc., a Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego - 3 proc. Po 2 proc. poparcia uzyskałyby "jedynki" EPTR, Polski Razem i Solidarnej Polski, 0,4 proc. - Ruchu Narodowego. 8 proc. wskazało na "innych kandydatów niż wymienieni". 38 proc. badanych nie umiało jeszcze wskazać, na kogo zagłosuje.

Małe zainteresowanie wyborami

Według sondażu, 40 proc. badanych deklaruje, że się wyborami do PE interesuje, zaś 59 proc. przyznaje, że nie. W stosunku do poprzedniego badania odsetek osób, które deklarują zainteresowanie wyborami do PE, wzrósł o 5 punktów proc. Według CBOS generalnie nie zmieniło się w czasie obecnej kampanii wyborczej postrzeganie wyborów do PE; jak zauważają twórcy badania, generalnie nie cieszą się one dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Jak zaznacza CBOS, wiele osób, które zadeklarowały udział w wyborach, decyzję na kogo oddadzą swój głos - zostawiają na ostatnią chwilę. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 8-14 maja na liczącej 1074 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zmiany w ordynacji wyborczej do PE
Zmiany w ordynacji wyborczej do PEFakty TVN
wideo 2/35

Autor: db//tka/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl/CBOS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości