Polska

Sondaż: PO i PiS tracą po odrzuceniu związków partnerskich

Polska

Millward BrownPoparcie dla partii politycznych według Millward Brown

Po odrzuceniu przez Sejm projektów ustaw ws. związków partnerskich, zarówno PiS, jak i PO tracą po kilka procent poparcia. Zyskuje za to lewica, która forsowała dwa z trzech projektów - wynika z najnowszego badania Millward Brown.

Z przeprowadzanego przez Millward Brown badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się 29 stycznia, na PO zagłosowałoby 30 proc. wyborców, zaś na PiS - 25 proc.

W stosunku do sondażu z 10 grudnia, obie partie tracą po trzy punkty procentowe. Wtedy na PO chciało głosować 33 proc. wyborców, zaś na PiS - 28 proc.

Według Millward Brown, spadek poparcia dla PO i PiS zbiega się z odrzuceniem przez Sejm projektów ws. związków partnerskich.

W piątek PiS i 46 posłów PO z tzw. skrzydła konserwatywnego na czele z ministrem Jarosławem Gowinem zagłosowali za odrzuceniem wszystkich pięciu propozycji w tej sprawie.

Zyskali za to SLD i Ruch Palikota. Na Sojusz chce oddać swój głos 13 proc. badanych. Oznacza to wzrost w stosunku do grudniowego badania o 5 punktów proc.

Trzy punkty proc. zyskał Ruch Palikota. Na tę partię gotowych jest głosować 11 proc. badanych.

PSL i SP - bez zmian

Bez zmian pozostało natomiast poparcie dla PSL-u, które także opowiedziało się za odrzuceniem projektów ws. związków partnerskich.

Podobnie zagłosowała Solidarna Polska. Partia z 2 proc. poparciem pozostaje poniżej progu wyborczego i nie zmieniło się to od grudniowego badania.

Badanie zostało przeprowadzone przez Millward Brown w dniach 26-27 stycznia na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski.

Projekty ws. związków partnerskich złożyły PO, SLD i RP. Dawały one możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym, żaden nie pozwalał na adopcję dzieci. Projekt autorstwa posła PO Artura Dunina zakładał, że dwie osoby hetero- lub homoseksualne - mogłyby zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego.

Autor: mac//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Millward Brown

Pozostałe wiadomości