Polska

Sondaż: PiS prowadzi, Platforma traci, w Sejmie trzy ugrupowania

Polska

Do Sejmu weszłyby trzy ugrupowania

Gdyby wybory odbywały się w połowie czerwca, najwięcej głosów zdobyłoby PiS (wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem) - 34 proc. Drugie miejsce zajęłaby PO z poparciem 20 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłaby jeszcze formacja Pawła Kukiza z 17 proc. głosów.

Z pozostałych grupowań, o które pytano w badaniu, SLD uzyskał 4 proc. wskazań, a PSL 3 proc. Na partię KORWiN zamierzało oddać głos 2 proc. pytanych. Po 1 proc. poparcia uzyskały: NowoczesnaPL, Twój Ruch, Nowa Prawica i Ruch Narodowy. Spośród osób, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w wyborach, 16 proc. nie było przekonanych, której z partii przekazać poparcie.

Największy spadek PO

W porównaniu z poprzednim badaniem zrealizowanym w okresie II tury wyborów prezydenckich o 1 pkt procentowy spadło poparcie dla PiS, o 8 punktów proc. zmniejszyło się poparcie dla PO, a o 4 punkty proc. – dla SLD. Poparcie dla PSL spadło o 1 pkt proc., a dla partii KORWiN o 2 punkty proc. TNS Polska zauważa, że najnowszy sondaż – spośród cyklicznych pomiarów – jest pierwszym, w którym zapytano o trzy nowe ugrupowania: ruch Pawła Kukiza, NowoczesnaPL Ryszarda Petru i lewicową o Partię Razem (zerowe poparcie).

Ponad 60 proc. Polaków chce pójść na wybory

Według sondażu udział w wyborach deklaruje w sposób zdecydowany 29 proc. respondentów.; 35 proc. - raczej wzięłoby w nich udział. 17 proc. zdecydowanie nie zamierza pójść na wybory, 13 proc. - raczej nie, a 6 proc. jeszcze nie wie, czy na wybory pójdzie. Sondaż przeprowadzono 12–17 czerwca 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

[object Object]
Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)tvn24
wideo 2/20

Autor: db / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości