Polska

Sondaż: Piją prawie wszyscy. Najczęściej w domu

Polska


Polacy najczęściej piją dla relaksu i robią to głównie w domowym zaciszu. Najczęściej do kieliszka zaglądają osoby z wykształceniem podstawowym (98 proc. ankietowanych). Wśród najmłodszych, czyli w grupie wiekowej 18-24 lata, jest jedynie 2 proc. abstynentów - wynika z sondażu TNS OBOP.

Do picia alkoholu przyznaje się 85,5 proc. dorosłych Polaków, a w tym 91 proc. mężczyzn i 81 proc. kobiet.

Z wiekiem maleje chęć do picia

Jak wynika z badań, abstynentów przybywa wraz z wiekiem - w grupach wiekowych 25-29 lat oraz 30-39 lat jest ich 10 proc. Między 40. a 49. rokiem życia jest ich 11 proc., a w grupie 50-59 lat - 18 proc. Najwięcej osób, które dziękują za alkohol, zaobserwować można wśród ludzi powyżej 60. roku życia - 26 proc. Na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców alkohol pije 85 proc. dorosłych osób. Podobnie jest w miejscowościach od 100 do 500 tys. mieszkańców - 86 proc. Najchętniej po kieliszek sięgają mieszkańcy miastach, powyżej 500 tys. osób - 89 proc. Najwięcej pijących alkohol jest wśród osób z podstawowym wykształceniem - 98 proc. Ale przyznaje się do tego także 90 proc. osób z wykształceniem zasadniczym i średnim oraz 89 proc. z wykształceniem wyższym.

Najlepiej w domowym zaciszu

Do picia alkoholu w tygodniu poprzedzającym sondaż przyznało się 35,5 proc. ankietowanych. Najczęściej robili to w domu (70 proc.) i u znajomych (25 proc.). Zdecydowanie rzadziej Polacy piją w lokalach - w pubie (9 proc.), w restauracji (5 proc.) bądź w klubie, dyskotece, czy na świeżym powietrzu (po 4 proc.). Wśród najczęstszych powodów picia alkoholu Polacy wskazują chęć relaksu i odstresowania się (68 proc.). Co piąty (18 proc.) był zachęcany do picia przez znajomych i przyjaciół. Z okazji urodzin piło 10 proc. ankietowanych, a z okazji imienin - 6 proc. Większość piła w towarzystwie - znajomych i przyjaciół (52 proc.), małżonków bądź partnerów (29 proc.) lub innych członków rodziny (26 proc.). Co czwarta osoba przyznała się, że piła sama. Trzy czwarte Polaków (75 proc.) uważa, że pije mniej alkoholu niż inni. Zdania, że pije więcej od innych, było tylko 3 proc. badanych, zaś 14 proc. uznało, że pije tyle samo co inni. 8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Mężczyźni piją więcej

Wyniki sondażu wskazują, że ryzykowna konsumpcja alkoholu - według norm Światowej Organizacji Zdrowia - to więcej niż 16 standardowych jednostek alkoholu spożytych w tygodniu przez kobietę i 21 przez mężczyzn. Według sondażu, taką ilość alkoholu wypija 13 proc. mężczyzn i tylko 1 proc. kobiet w Polsce. Jedna standardowa jednostka alkoholu to 10 g czystego alkoholu etylowego, czyli odpowiednik małego piwa, lampki wina czy małego kieliszka wódki. Sondaż TNS OBOP został przeprowadzony w pierwszym kwartale tego roku na zlecenie Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego (ZP PPS).

Autor: zś / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości