TVN24 | Polska

Sondaż: Wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej. Najwięcej tracą Polska 2050 i Konfederacja

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
TVN24 Duży wzrost poparcia dla KO, tracą Polska 2050 i Konfederacja. Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

Z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 33,6 proc. badanych. Koalicję Obywatelską poparłoby 27,3 proc. respondentów, co oznacza wzrost o ponad 14 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem tej samej firmy dla "Rzeczpospolitej". Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 z poparciem na poziomie 11,1 procent.

Prawo i Sprawiedliwość w nowym badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" może liczyć na 33,6 procent. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w dniach 19-20 czerwca PiS straciło 1,1 pkt. proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Gazeta zwróciła uwagę, że dużo większe zmiany dotyczą opozycji. Na drugim miejscu w sondażu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 27,3 procent. Przed powrotem Donalda Tuska – czytamy – poparcie dla niej w badaniu IBRiS wynosiło zaledwie 13 proc. Oznacza to wzrost o ponad 14 punktów procentowych.

Ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 w nowym sondażu "Rzeczpospolitej" może liczyć na 11,1 procent. Ponad miesiąc temu ruch miał 20,2 procent, co oznacza spadek o ponad 9 punktów procentowych.

Lewica i PSL bez zmian, traci Konfederacja

W sondażu IBRiS Lewica ma 9,1 procent. Jak wskazuje dziennik, to identyczny wynik, jak w poprzednim badaniu.

"Rzeczpospolita" podała, że nie zmienia się też poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej, która zarówno na początku sierpnia, jak i pod koniec czerwca balansuje na granicy progu wyborczego i może liczyć na pięć procent poparcia.

"Ludowcy od kilku miesięcy znajdują się w podobnej pozycji, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki – przynajmniej w tym badaniu – nie miał wpływu na poparcie dla nich" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta dodała, że zmiany są widoczne za to w poparciu dla Konfederacji, która w czerwcowym badaniu dla "Rzeczpospolitej" miała 10,3 procent, a teraz może liczyć na wynik podobny do poparcia dla ludowców – pięć procent.

Badanie przeprowadzono metodą CATI 31.07-1.08 2021 roku na grupie 1094 respondentów.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP