TVN24 | Polska

Wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej, tracą Polska 2050, Lewica i Konfederacja. Najnowszy sondaż

TVN24 | Polska

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, Onet
Zdjęcia organizatoraTusk: wróciłem na 100 procent (wypowiedź z 3 lipca)

Z badania IBRiS dla Onetu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 33,6 procent badanych. Koalicję Obywatelską poparłoby 26,2 procent respondentów, co oznacza wzrost o ponad 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem. Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 z poparciem na poziomie 10,9 procent.

Na kolejnym miejscu znalazła się Lewica, która uzyskała poparcie 7,1 proc. badanych. Konfederacja, według badania IBRiS może liczyć na 5,4 proc. głosów. Ostatnim ugrupowaniem, które znalazłoby się w Sejmie, jest PSL-Koalicja Polska z poparciem na poziomie 5 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Wciąż bardzo liczna grupa wyborców nie wie, na kogo oddałaby swój głos, gdyby wybory miały się odbyć już teraz. W tym sondażu niezdecydowanych jest aż 11,8 proc. badanych" - podał Onet.

Sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych (IBRiS dla Onetu)IBRiS

KO z największym wzrostem

W stosunku do poprzedniego badania IBRiS z końca czerwca największy wzrost zanotowała Koalicja Obywatelska (+10,1 pkt proc.). Z kolei największy spadek dotyczy Polski 2050 (-7 pkt proc.). Jak poinformował Onet, "łącznie przez ostatnie dwa miesiące, ugrupowanie straciło aż 9,4 pkt proc.".

W poprzednim badaniu liderujące Prawo i Sprawiedliwość uzyskało niemal identyczny wynik. Poparcie dla Lewicy spadło o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Onet przekazał, że dużą stratę zanotowała Konfederacja, która według najnowszego badania IBRiS zanotowała spadek o 3,9 pkt proc. Poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej utrzymuje się na podobnym poziomie.

Niecała połowa respondentów deklaruje udział w głosowaniu

Respondenci zostali zapytani jeszcze o to, czy wzięliby udział w głosowaniu, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę. Udział w głosowaniu zadeklarowało zaledwie 49,3 proc. potencjalnych wyborców (w tym 37,3 proc. było pewnych, że udałoby się do urn wyborczych, a 12 proc. odpowiedziało, że "raczej" odwiedziłoby lokale wyborcze).

W wyborach nie ma zamiaru uczestniczyć 46,6 proc. ankietowanych. W tym 21,5 wskazało na odpowiedź "raczej nie", a "zdecydowanie nie" 25,1 proc. respondentów. Jednocześnie 4,1 proc. pytanych nie wie, czy zdecydowaliby się na wzięcie udziału w głosowaniu.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 24-25 lipca. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, Onet