Sondaż: Nie wszyscy gotowi do poświęceń dla kraju

Polska

Poświęcenie dla ojczyzny

Większość ankietowanych Polaków nie jest gotowa do poświęceń dla kraju w przypadku zagrożenia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez MillwardBrown SA dla TVN24. Na ryzyko utraty życia i zdrowia na rzecz ojczyzny godzi się 43 proc. badanych.

Uwaga: poszczególne wyniki zostały zaokrąglone do najbliższej pełnej liczby, stąd zbiorczy wynik może nie dawać 100 proc.

Na pytanie o osobistą gotowość do poświęcania dla kraju oznaczającego ryzyko utraty życia lub zdrowia, 21 proc. badanych odpowiedziało: "zdecydowanie nie". 28 proc. respondentów stwierdziło, że "raczej nie". "Zdecydowanie" gotowych poświęcić się ojczyźnie jest 17 proc. ankietowanych. 26 proc. badanych odpowiedziało, że "raczej tak". 7 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

"Nie" dla operacji wojskowej

Większość badanych przez MillwardBrown Polaków nie akceptuje udziału sił zbrojnych w ewentualnej operacji wojskowej mającej zapewnić integralność terytorialną Ukrainy. "Zdecydowanie nie" mówi takiej operacji 26 proc, ankietowanych, "raczej nie" - 28 proc. Zdecydowanie popiera takie działania 13 proc. badanych, a "raczej tak" - 26 proc. 8 proc. respondentów nie ma zdania.

Operacja wojskowa na rzecz Ukrainy

Wierzą w NATO

Badani byli też pytani o to, czy w razie konfliktu zbrojnego NATO wywiązałoby się ze swoich obowiązków wobec Polski. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 10 proc. z nich. 39 proc. respondentów przekonanych jest, że "raczej tak". 11 proc. ankietowanych zdecydowanie nie wierzy, że NATO wywiązałoby się ze swoich zobowiązań wobec naszego kraru. "Raczej nie" - takiego zdania jest 30 proc. badanych. Zaś 10 proc. nie ma zdania.

NATO a Polska

Sondaż został zrealizowany 6 marca przez MillwardBrown na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród 1004 dorosłych respondentów.

Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24