Polska

Sondaż: Komorowski traci, Duda zyskuje

Polska

TVN 24W sondażu zyskuje Andrzej Duda

47 proc. osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach prezydenckich, zamierza głosować na Bronisława Komorowskiego. 17 proc. zadeklarowało poparcie dla Andrzeja Dudy - wynika z lutowego sondażu TNS Polska.

W lutym w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca Bronisław Komorowski stracił 5 punktów procentowych poparcia, natomiast kandydat Prawa i Sprawiedliwości zyskał 5 punktów procentowych poparcia. Na kandydatkę Sojuszu Lewicy Demokratycznej Magdalenę Ogórek chce głosować 6 proc. badanych (w zeszłym miesiącu 5 proc.), na kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego Adama Jarubasa 4 proc. (w styczniu nie był jeszcze objęty badaniem). Po 1 proc. ankietowanych zadeklarowało głosowanie na Janusza Palikota (Twój Ruch) (spadek o 1 pkt proc.), Janusza Korwin-Mikkego (KORWiN) (spadek o 2 pkt proc.), Annę Grodzką (Partia Zieloni) i Pawła Kukiza (bezpartyjny) (dwoje ostatnich kandydatów nie było objętych badaniem w styczniu). 22 proc. nie wie, na kogo będzie głosować w majowych wyborach prezydenckich (23 proc. w styczniu).

Blisko 30 proc. na pewno pójdzie na wybory

Zamiar wzięcia udziału w głosowaniu w sposób zdecydowany zadeklarowała 29 proc respondentów. 42 proc. z wahaniem odpowiada, że raczej pójdzie na majowe wybory. Z kolei 12 proc. deklaruje, że raczej nie pójdzie, a 10 proc. – że na pewno nie pójdzie do urn wyborczych. 7 proc. respondentów nie jest jeszcze pewnych, czy weźmie udział w głosowaniu. TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 13–18 lutego 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 966 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Przy czym preferencje prezydenckie były liczone dla 692–osobowej grupy osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Autor: js/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: