Polska

Sondaż dla "Faktów" TVN: Spada poparcie dla PO. Coraz więcej Polaków chce głosować na PiS

Polska

18.06.2014 | Afera podsłuchowa widziana oczami Polaków. PO traci w sondażu
Jakub Sobieniowski | Fakty TVNPoparcie dla PiS wzrosło o 4 punkty proc.

W najbliższych wyborach 32 proc. Polaków zagłosowałoby na PiS, a 25 proc. na PO - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN. SLD może liczyć na 10 proc. poparcia, a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego na 8 proc. PSL i Twój Ruch popiera 4 proc. ankietowanych.

Badania dla "Faktów" TVN przeprowadziła pracownia Millward Brown. Sondaż zrealizowano 17 czerwca 2014 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 osób w wieku 18+, zapytanych za pośrednictwem telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Ankietowanym zadano 5 pytań. Wśród nich to, dotyczące udziału w wyborach. Jak się okazuje, 43 proc. ankietowanych stwierdziło, że poszłoby do urn, a 42 proc. odpowiedziało: "na pewno nie". 15 proc. pytanych "jeszcze nie wie". Szacowana frekwencja wynosi 37 proc.

Spada poparcie dla PO

Jak wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości rośnie. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 32 proc. głosów. To wzrost o 4 punkty proc. od ostatniego sondażu z 17 maja. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 25 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty proc.). Poparcie dla SLD deklaruje 10 proc. badanych, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego może liczyć na 8 proc., a PSL i Twój Ruch popiera po 4 proc. ankietowanych. Polska Razem Jarosława Gowina, Ruch Narodowy i Polska Partia Pracy zdobyłyby po 1 proc. głosów. Nikt z pytanych nie chciał zagłosować na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry ani na Prawicę Rzeczypospolitej.

Blisko połowa chce dymisji rządu

Ankietowani byli też pytani o to, co po ujawnieniu taśm "Wprost" powinien zrobić premier Donald Tusk. 48 proc. odpowiedziało, że najwłaściwsze byłoby ustąpienie ze stanowiska i podanie rządu do dymisji. 30 proc. ankietowanych stwierdziło, że Donald Tusk nie powinien rezygnować, a 22 proc. odpowiedziało: "Nie wiem. Trudno powiedzieć".

Kaczyński jako premier?

W badaniu padło także pytanie o to, czy - gdyby wybory wygrało PiS - premierem powinien zostać Jarosław Kaczyński. 45 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 21 proc. że "raczej nie". Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 16 proc. ankietowanych. "Zdecydowanie tak" - 9 proc.

Ankietowani byli też pytani o to, czy w obecnej sytuacji powinny odbyć się przedterminowe wybory. 21 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", 23 proc. - "raczej nie". 25 proc. uważa, że "zdecydowanie tak", a 22 proc., że "raczej tak". W sumie, odpowiedzi na "tak" udzieliło 47 proc. Na "nie" - 44 proc. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 9 proc. ankietowanych.

Autor: kde/kka/kwoj / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości