Polska

Sondaż: co trzeci głos dla PiS, Platforma przegrywa

Polska

tvn24 Najnowszy partyjny sodaż CBOS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, wygrałoby je PiS (32 proc. poparcia), które w sondażu zostało ujęte wraz z Polską Razem i Solidarną Polską. To wynik najnowszego badania CBOS. Na drugim miejscu znalazłaby się PO - 26 proc. Podobne rezultaty uzyskał TNS OBOP w badaniu opublikowanym w poniedziałek.

Do Sejmu weszłyby też: SLD - 9 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 7 proc. i PSL - 6 proc. Poza Sejmem znalazłby się Twój Ruch z poparciem 4 proc. wyborców.

CBOS zauważa, że w lipcu Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zawarły polityczne porozumienie w celu stworzenia alternatywy dla obecnej koalicji rządzącej. Strony porozumienia zobowiązały się do wystawienia swych kandydatów z list PiS – w szczególności w wyborach samorządowych i wyborach parlamentarnych w 2015 r. oraz do popierania wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 r. W związku z tym - jak tłumaczy CBOS - w sierpniowym badaniu na liście ugrupowań partyjnych Prawo i Sprawiedliwość ujęte zostało wraz z Solidarną Polską i Polską Razem.

Podobnie wyglądają - w przypadku dwóch najsilniejszych ugrupowań - wyniki opublikowanego w poniedziałek sondażu TNS Polska, który daje PiS 31 proc. głosów, a PO 26 proc.

PiS w górę, PO w dół

CBOS zaznacza, że od początku lipca o 8 punktów procentowych wzrosło łączne poparcie dla PiS wraz z SP i PR, przy jednoczesnym kolejnym spadku notowań Platformy Obywatelskiej (o 3 punkty procentowe w stosunku do lipca, a o 6 punktów do czerwca br.).

W sierpniu o jeden punkt procentowy wzrosło poparcie dla SLD i Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Poparcie dla PSL nie uległo zmianie.

O 2 pkt proc. w porównaniu z lipcem wzrosły notowania Twojego Ruchu, ale wynik 4 proc. nie umożliwiłby wejścia do Sejmu.

Tylko połowa chce głosować

Co dziewiąty ankietowany (11 proc.) deklarujący, że na pewno weźmie udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafi jeszcze określić swoich preferencji partyjnych. Zamiar uczestnictwa w wyborach do Sejmu i Senatu zgłosiła tylko połowa dorosłych Polaków (50 proc., o 1 pkt proc. mniej niż w lipcu). CBOS zwraca uwagę, że jest to najgorszy wynik od stycznia 2010 roku. W porównaniu z lipcem nieco zmniejszył się natomiast odsetek badanych twierdzących, że na pewno nie wzięliby udziału w hipotetycznych wyborach (31 proc., od lipca spadek o 2 punkty). O 3 pkt proc. w porównaniu z czerwcem i lipcem zwiększyła się grupa osób niezdecydowanych, czy głosować w potencjalnych wyborach do parlamentu - 19 proc. CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 19–25 sierpnia roku na liczącej 980 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: db / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości