PiS traci punkt poparcia, ale i tak nikt mu nie zagrozi. Nowy sondaż

TVN24

O uśpieniu w PiS przez korzystne sondaże mówił Marcin Mastalerektvn24
wideo 2/4

Według najnowszego sondażu CBOS poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 43 procent głosów. W porównaniu do badania sprzed miesiąca partia rządząca straciła jeden punkt procentowy. Drugie miejsce i 17 procent poparcia przypadło Platformie Obywatelskiej.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lutym, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 43 procent deklarujących udział w w wyborach.

Na kolejnych miejscach znalazła się Platforma Obywatelska, która uzyskałaby 17 procent poparcia, Kukiz'15 (z wynikiem 7 procent) i balansująca na granicy progu wyborczego Nowoczesna (5 procent).

Ludowcy i lewica pod progiem

Oznacza to, że według lutowego sondażu tylko cztery partie obsadziłyby miejsca w Sejmie.

W porównaniu z badaniem ze stycznia PiS stracił 1 punkt procentowy poparcia, PO zyskała 2 punkty procentowe, Kukiz'15 również zyskał 2 punkty, a Nowoczesna straciła jeden.

Tuż za progiem wyborczym znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej (oba ugrupowania po 4 procent poparcia). Obie partie zanotowały takie same wyniki, jak w styczniu. Do Sejmu nie dostałyby się również Partia Razem (1 procent poparcia) i Wolność (2 procent).

15 procent ankietowanych nie było zdecydowanych, na kogo oddać głos.

Według sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, udział w nich wzięłoby 71 proc. dorosłych Polaków, czyli tyle samo ile w badaniu przed miesiącem.

Badanie po rozpoczęciu sporu z Izraelem

Najnowszy sondaż CBOS wykonano w dniach 1-8 lutego na próbie 1057 ankietowanych.

Badanie przeprowadzono po rozpoczęciu sporu dyplomatycznego między Polską a Izraelem w sprawie noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz ogłoszeniu powstania samorządowej koalicji PO i Nowoczesnej w wyborach do sejmików wojewódzkich.

CBOS podsumował, że w porównaniu ze styczniem układ sił na scenie politycznej prawie się nie zmienił.

"Międzynarodowe reperkusje i polityczne zawirowania związane z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie znalazły żadnego odbicia w notowaniach partii rządzącej. Podobnie też zapowiedzi współpracy w nadchodzących wyborach samorządowych między dwiema partiami opozycji - PO i Nowoczesną - nie przełożyły się na wyniki tych ugrupowań" - napisano we wnioskach z badania.

Autor: PTD//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24