Soloch: 11 listopada nie będzie nominacji generalskich

Polska

Aktualizacja:
Prezydent w sierpniu nie zatwierdził nominacji generalskich (materiał "Faktów" z 06.11.2017)Fakty TVN
wideo 2/5

11 listopada nie będą wręczone nominacje generalskie - poinformował w piątek w Radiu Zet szef BBN Paweł Soloch. - Możemy oczekiwać, że będą w innym terminie, to nie jest nic nadzwyczajnego - skomentował wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Paweł Soloch powiedział, że szef MON złożył 14 wniosków nominacyjnych. Dopytywany, czy odmówiono wszystkich nominacji, odparł: - Nie odmówiliśmy, tylko 11 listopada nie będzie nominacji. Pan prezydent zwrócił się o dodatkowe informacje. Przedstawił swoje sugestie za pośrednictwem biura, również w zakresie polityki kadrowej - zaznaczył.

Prezydent "ma pewne sugestie"

Dodał, że prezydent "ma pewne sugestie" dotyczące tych nominacji i "oczekuje odpowiedzi na pytania".

- W grę wchodzą także kwestie związane z reformą systemu kierowania i dowodzenia - powiedział Soloch.

Prezydent: konkretne oczekiwania wobec ministra

Prezydent Andrzej Duda, który był gościem programu "Poranek Siódma9" emitowanego na antenie rozgłośni katolickich, również był pytany, czy 11 listopada wręczy nominacje generalskie, o które wnioskuje MON.

- Nominacje generalskie są wielkim zobowiązaniem. Nagrodą, podziękowaniem, podsumowaniem działalności może być odznaczenie, które ktoś otrzymuje za to, co do tej pory zrobił. Nominacja generalska jest dla mnie zobowiązaniem żołnierza do jeszcze bardziej wytężonej pracy, na jeszcze bardziej odpowiedzialnym stanowisku i z jeszcze większą odpowiedzialnością w rękach. Bo żołnierze patrzą na generała, generał to w armii ktoś - powiedział prezydent.

Dodał, że chciałby, by nominacje generalskie "wpisywały się w planowe, przemyślane, dobrze zapisane, realizowanie modernizacji polskiej armii i rozwijania polskich sił zbrojnych".

- Tak chciałbym, żeby te nominacje, które są zaproponowane, zostały wręczone i one zostaną wręczone w odpowiednim czasie - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że ma tutaj "swoje konkretne oczekiwania, jako prezydent RP i zwierzchnik sił zbrojnych, wobec pana ministra (szefa MON) - red.".

- Mam nadzieję, że w odpowiednim czasie pan minister to zrealizuje - dodał Andrzej Duda.

Kownacki: nic nadzwyczajnego

- Nie było tak, że zawsze 11 listopada nominacje generalskie były. W zeszłym roku to była rocznica powstania listopadowego – skomentował zapowiedź BBN wiceminister obrony Bartosz Kownacki. - Możemy oczekiwać, że będą w innym terminie, to nie jest nic nadzwyczajnego. Jeżeli są potrzebne jakiekolwiek dodatkowe informacje, oczywiście jesteśmy gotowi je udostępnić – dodał. Podkreślił, że prezydent nie odrzucił wniosków, lecz oczekuje dodatkowych informacji. - Jestem przekonany, że te nominacje będą – dodał.

Prezydent w sierpniu nie zatwierdził nominacji generalskich wysuniętych przez ministra obrony. Awanse, które zwyczajowo miały miejsce 15 sierpnia - w Święto Wojska Polskiego - zostały odłożone. Ministerstwo Obrony Narodowej informowało później, że ma nadzieję na ogłoszenie nominacji 11 listopada.

Kownacki: nic nadzwyczajnegoTVN 24

Autor: mart//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24