Polska

Solidarność z narodem, poparcie dla władz. Posłowie uzgodnili treść uchwały ws. Ukrainy

Polska

sejm.gov.pl | Krzysztof BiałoskórskiMarszałek Ewa Kopacz liczy, że uchwała zostanie przyjęta przez aklamację

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w trakcie ostatnich walk na Majdanie" - głosi pierwsze zdanie uchwały, jaką Izba zamierza przyjąć w środę na specjalnym posiedzeniu. Do dokumentu dotarł dziennikarz "Faktów" TVN.

Posłowie podkreślili w uchwale, że Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem, a jej integralność terytorialna "nie może być naruszona i kwestionowana".

Władze w Kijowie są legalne

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji. Sejm RP jest przekonany, że nowy rząd w Kijowie, będący legalną władzą na Ukrainie, będzie takie wysiłki podejmował" - czytamy w dokumencie. W tekście uchwały zawarta jest także krytyka działań Rosji wobec Ukrainy. "Oznaczają pogwałcenie przez Rosję Karty Narodów Zjednoczonych, zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku, rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni z 1997 roku, bilateralnej umowy o stacjonowaniu wojsk rosyjskich w bazie w Sewastopolu" - wyliczają posłowie.

Rząd, NATO i UE na pomoc Ukrainie

Sejm apeluje też do rządu, by pomógł władzom Ukrainy w procesie transformacji ustrojowej i ekonomicznej w sposób polityczny i ekonomiczny. "Szczególne znaczenie ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju" - czytamy w projekcie. Posłowie zwracają się także do władz państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej, by poparły "demokratyczne aspiracje narodu ukraińskiego" i wyraziły solidarność z Ukrainą, by ta utrzymała swoją suwerenność i integralność.

Przez aklamację?

We wtorek marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że w środę po południu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji na Ukrainie. To właśnie wówczas posłowie mają przyjąć uchwałę nt. Ukrainy. Kopacz wyraziła nadzieję, że zostanie ona przyjęta przez aklamację.

Treść projektu uzgodnili we wtorek wieczorem wicemarszałkowie Sejmu: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS) i Jerzy Wenderlich (SLD); szef klubu PSL Jan Bury i posłowie: Witold Waszczykowski (PiS), Tadeusz Iwiński (SLD), Ludwik Dorn (SP) oraz Wincenty Elsner (TR).

PRZECZYTAJ CAŁĄ TREŚĆ UCHWAŁY

Autor: ktom/jk/kwoj / Źródło: "Fakty" TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl | Krzysztof Białoskórski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości