Sojusz z Hiszpanią ws. budżetu UE

TVN24

Aktualizacja:

- Z satysfakcją odnotowałem, że nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o nasze wspólne działania i wspólne poglądy dotyczące polityki spójności - powiedział na wspólnej konferencji z szefem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem premier Donald Tusk. Zapowiedział, że Polska i Hiszpania będą działały wspólnie w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE.

- To oznacza (wspólne działanie ws. budżetu UE), że Madryt i Warszawa będą mogły z dużą skutecznością działać razem w UE na rzecz pozytywnego, dającego kolejne impulsy prowzrostowe kształtu wieloletnich ram finansowych - powiedział szef polskiego rządu. Jak oceniał, oba kraje mogą uzyskać realny wpływ na kształt debaty o budżecie europejskim.

- Nasze kraje łączy przyjaźń - powiedział z kolei premier Hiszpanii potwierdzając tym samym chęć wspólnego działania w kwestii europejskiego budżetu.

Odnosząc się do działań rządów w czasie gospodarczego kryzysu Rajoy powiedział, że "najgorsze co teraz może zrobić rząd, to nie robić nic". Uznał też, że to, co jest dobre dla Hiszpanii jest także dobre dla Europy i odwrotnie. - Stawiamy na wspólną Europę - podsumował premier Hiszpanii.

Szefowie polskich i hiszpańskich rządów o finale Euro 2012 (TVN24)TVN24

Finał Euro wg Rajoya? Hiszpania - Polska

Premier Tusk podczas konferencji prasowej został zapytany przez dziennikarzy, czy Mariano Rajoy pytał go o organizację turnieju Euro w Gdańsku, gdzie grać ma reprezentacja Hiszpanii. - Zaprosiłem premiera Rajoya do Gdańska - poinformował Tusk i dodał, że Hiszpanie nie muszą się obawiać o to, w jakich warunkach przyjdzie im kopać piłkę. - O ile polskich drużyn nie można porównywać do hiszpańskich, to jeśli chodzi o stadiony, to możemy powiedzieć, że Hiszpanie mogą nam ich pozazdrościć - ocenił Donald Tusk.

Bardzo cieszę się, że premier wyobraża sobie finał Hiszpania – Polska, ale gdy mówiliśmy o gospodarce, to muszę powiedzieć, że kierowaliśmy się bardziej realnymi prognozami Donald Tusk

- Bardzo cieszę się, że premier wyobraża sobie finał Hiszpania–Polska, ale gdy mówiliśmy o gospodarce, to muszę powiedzieć, że kierowaliśmy się bardziej realnymi prognozami - żartował premier Tusk.

Chcą cięć

Polityka spójności, z której w bardzo dużym stopniu korzysta Polska, jest głównym celem cięć płatników netto do unijnej kasy. Podczas debaty unijnych ministrów na temat nowego budżetu UE, która odbyła się pod koniec stycznia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Finlandia, Holandia oraz Szwecja i Austria zażądały cięć w wysokości minimum 100 mld euro.

Polsko-hiszpańskie konsultacje

Premier Tusk i szef rządu Hiszpanii Mariano Rajoy w czwartek w Warszawie przewodniczyli VIII międzyrządowym konsultacjom polsko-hiszpańskim. Ich celem było wzmocnienie dialogu politycznego, rozwój stosunków gospodarczych, pogłębianie integracji europejskiej oraz kontynuacja działań pozwalających przezwyciężyć kryzys gospodarczy w Unii Europejskiej.

Podczas konsultacji odbyła się rozmowa w wąskim gronie premierów Hiszpanii i Polski oraz równoległe spotkania resortowe poszczególnych ministrów.

Odbywające się po raz ósmy konsultacje międzyrządowe przypadają na 35. rocznicę przywrócenia polsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych i 20. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni między Polską i Hiszpanią.

Źródło: TVN24, PAP