Polska

Sąd Najwyższy: zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych niosą zagrożenia

Polska

[object Object]
SN z uznanie przyjmuje prezydenckie wetatvn24
wideo 2/21

Rozwiązania przyjęte w noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych niosą zagrożenia dla niezależności tych sądów - głosi czwartkowa uchwała podjęta przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, którą zacytował podczas briefingu rzecznik Michał Laskowski.

CZYTAJ CAŁĄ UCHWAŁĘ ZO SĘDZIÓW SĄDU NAJWYŻSZEGO

"Sposób realizacji przez Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego nadanych tą ustawą uprawnień wymaga bacznej obserwacji. Pozwoli to obywatelom zweryfikować rzeczywiste skutki wprowadzanych zmian" - dodano.

Sędzia Laskowski był dopytywany przez dziennikarzy czy w związku z "baczną obserwacją" skutków nowelizacji ustroju sądów powszechnych, Sąd Najwyższy ma jakieś konkretne rozwiązania.

- Nie nie ma żadnych konkretnych rozwiązań. Jest to raczej apel do społeczeństwa, czy do różnych organów w tym społeczeństwie funkcjonujących, do partii opozycyjnych, do parlamentarzystów, do prezydenta, o to, żeby obserwować w jaki sposób stosowana jest ta ustawa. Naszym zdaniem w ustawie o ustroju sądów powszechnych są takie rozwiązania, które pozwalają mniej czy bardziej pośrednio wpływać na sędziów, także w zakresie orzecznictwa - podkreślił sędzia Laskowski.

Laskowski: jest wiele zapisów, które budzą niepokój sędziów
Laskowski: jest wiele zapisów, które budzą niepokój sędziówtvn24

Laskowski: jest wiele zapisów, które budzą niepokój sędziów

- Gdyby w tym kierunku miała być wykorzystywana, to w tym momencie byłoby to złamanie podstawowych zasad państwa prawa i uważamy, że do tego dojść nie powinno - zaznaczył.

- Mówimy tylko o pewnym niebezpieczeństwie, które zresztą nie dotyczy przecież tylko obecnego ministra sprawiedliwości, który takie uprawnienia ma, ale każdorazowego ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego w przyszłości. Jak sądzę, w przyszłości, będą inni ministrowie sprawiedliwości i oni także mogliby mieć jakąś pokusę skorzystania z tych rozwiązań w sposób niezgodny z regułami państwa prawa - podkreślił Laskowski.

Rzecznik Sądu Najwyższego powiedział, że jest wiele zapisów, które budzą niepokój sędziów. - Przedstawiliśmy obszerną i szczegółową opinię, analizując poszczególne zapisy. Możliwość odwołania wszystkich prezesów (sądów powszechnych -red.) to jest tylko jeden z tych elementów i może nawet nie najbardziej istotny. Niewątpliwe w bardzo istotny sposób umocniła się pozycja ministra sprawiedliwości w odniesieniu do sądów powszechnych w bardzo wielu kategoriach podejmowanych decyzji - zwrócił uwagę sędzia SN.

SN: podtrzymujemy gotowość współdziałania przy reformie

Sędziowie przyjęli "z uznaniem odmowę podpisania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego". "Podtrzymujemy deklarację gotowości współdziałania przy przygotowaniu reformy wymiaru sprawiedliwości" - głosi uchwała.

"Pozostajemy poruszeni wyrazami poparcia, które odbieramy jako przejaw głębokiej obywatelskiej odpowiedzialności za dobro wspólne i wielkie zobowiązanie do podejmowania przez sędziów działań w celu zwiększenia zaufania ze strony całego społeczeństwa" - napisali sędziowie SN.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych; zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Autor: tmw/sk / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości