Polska

Smoleńsk i Chile - wybraliście wydarzenia 2010 roku

Polska

Aktualizacja:
2010 Katastrofa smoleńska
S.Maksymowicz/tvn24.pl2010 Katastrofa smoleńska

Wybraliście najważniejsze wydarzenia minionego roku. Katastrofa smoleńska oraz spektakularna akcja uwalniania chilijskich górników - to, zdaniem internautów, najistotniejsze wydarzenia 2010 roku w kraju i na świecie. Użytkownicy tvn24.pl za szczególnie ważne uznali też wybór Bronisława Komorowskiego na prezydenta oraz tragiczne w skutkach letnie powodzie. Internautów najwyraźniej nie przestraszył zapowiadany na 2011 rok wzrost cen, spowodowany podwyżką VAT. Emocje wzbudziły natomiast publikacje portalu Wikileaks oraz kryzys finansowy w strefie euro.

Przez ponad tydzień na portalu tvn24.pl internauci mogli szeregować według ważności 10 wybranych wydarzeń w Polsce i kolejnych 10 na świecie. Sonda cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oddano ponad 30 tysięcy głosów.

10 kwietnia

Za najważniejsze wydarzenie 2010 roku w Polsce internauci zgodnie uznali katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia. Tego dnia o 8:41:06 prezydencki samolot z 96 osobami na pokładzie uderzył w ziemię około 400 metrów od pasa startowego lotniska w Smoleńsku. Na miejscu zginęli wszyscy - m.in. prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni i załoga. Samolot leciał z Warszawy do Smoleńska na uroczystości katyńskie.

Tragiczne powodzie i wybory w cieniu katastrofy

Równie istotne dla internautów okazały się być tragiczne w skutkach wydarzenia minionej wiosny i lata, kiedy kraj zalały dwie fale powodzi. Przerwane wały, zalane miasta i wsie, zniszczone mosty, osuwiska, setki milionów strat i 25 ofiar śmiertelnych - to konsekwencje wielkiej wody, która przeszła przez kraj w maju i czerwcu 2010.

Na trzecim miejscu w rankingu uplasowały się wybory prezydenckie. Po krótkiej kampanii wyborczej, która odbyła się w cieniu smoleńskiej katastrofy i podczas katastrofalnej powodzi, większość wyborców postawiła swój krzyżyk przy nazwisku Bronisława Komorowskiego.

Ekonomia mniej ważna

Internauci z niemałym zainteresowaniem śledzili też awanturę o krzyż postawiony przez harcerzy na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie prezydenckiego samolotu. Symbol religijny, który stał się przedmiotem politycznego sporu i wywołał skrajne emocje, po pół roku ostatecznie trafił do kościoła Świętej Anny, ale wcześniej nie obyło się bez ogromnych emocji.

Mniejsze wrażenie na głosujących zrobiły ekonomiczne wydarzenia minionego roku, np. podwyżka podstawowej stawki VAT z z 22 na 23 procent. W 2011 więcej zapłacimy za m.in. za książki i ubranka dla dzieci.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się:

- październikowy tragiczny wypadek busa pod mazowieckim Nowym Miastem nad Pilicą, w którym zginęło 18 osób;

- mord polityczny w łódzkim biurze PiS, w którym zastrzelony został jeden z pracowników, a drugi ciężko raniony;

- beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki;

- odkrycie nowych wątków w sprawie Krzysztofa Olewnika;

- pojawienie się nowych sił na polskiej scenie politycznej: Ruchu Poparcia Janusza Palikota oraz klubu poselskiego Polska Jest Najważniejsza.

Na świecie wygrali górnicy

Spektakularna akcja uwalniania górników w Chile, którą śledził cały świat, także na polskich internautach zrobiła największe wrażanie. W sondzie tvn24.pl właśnie to wydarzenie na świecie zdobyło najwięcej głosów. Dramat 33 Chilijczyków rozpoczął się 5 sierpnia. 69 dni później ulice chilijskich miast eksplodowały radością. Uwięzieni na głębokości kilkuset metrów pod ziemią w kopalni San Jose górnicy ujrzeli światło dzienne.

Za wydarzenie zagraniczne nr 2 internauci uznali wyciek amerykańskich dyplomatycznych depesz, ujawnionych przez portal Wikileaks. Tysiące tajnych dokumentów w internecie narobiły sporo zamieszania nie tylko w Stanach Zjednoczonych, a twórca portalu, Julian Assange, stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci minionego roku.

2010 Akcja ratunkowa w Chile
2010 Akcja ratunkowa w ChileReuters/APTN/TVN24, fot. PAP/EPA

Kryzys w eurolandzie i wydarzenia sportowe

Zainteresowanie internautów wzbudziły także ubiegłoroczne wstrząsy, jakich doświadczyła strefa euro. Kryzys zaczął się od Grecji, nad którą zawisło widmo bankructwa. Kłopoty ekonomiczne nie ominęły też Irlandii oraz południa Europy. Według prognoz ekonomicznych w przyszłym roku z Grecją, Hiszpanią czy Irlandią ma być znacznie lepiej.

Na kolejnych miejscach w naszej sondzie uplasowały się inne istotne wydarzenia zagraniczne 2010 roku, w tym dwa sportowe:

- wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim, który w listopadzie poskutkował ostrzelaniem Korei Południowej przez sąsiada;

- Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w RPA, w których zwyciężyła Hiszpania;

- Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver, które przebiegły pod znakiem bicia rekordów i bulwersujących wpadek organizacyjnych;

- listopadowy szczyt NATO w Lizbonie, podczas którego przyjęto nową koncepcję strategiczną i zadekretowano przyjaźń z Rosją;

- największa afera szpiegowska od zakończenia "zimnej wojny", kiedy FBI rozbiło siatkę rosyjskich szpiegów w USA;

- wybory prezydenckie na Ukrainie, w których minimalne zwycięstwo w II turze odniósł Wiktor Janukowycz i w błyskawicznym tempie zlikwidował osiągnięcia "pomarańczowych", którzy dominowali nad Dnieprem przez ostatnich 5 lat;

- wybory do Kongresu USA, po których prezydent Barack Obama poczuł się mniej pewnie. Demokraci, którzy do tej pory dzierżyli władzę w Kongresie, ponieśli dotkliwą porażkę.

Najważniejsze wydarzenia 2010 roku w Polsce: 1. Katastrofa smoleńska 2. Dwie fale powodzi 3. Wybory prezydenckie 4. Awantura o krzyż 5. Podwyżka VAT 6. Wypadek busa 7. Mord polityczny w biurze PiS 8. Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki 9. Nowe wątki w sprawie Olewnika 10. Nowe partie podsumowanie sondy tvn24.pl

Najważniejsze wydarzenia 2010 roku na świecie: 1. Akcja ratunkowa w Chile 2. Wikileaks ujawnia 3. Kryzys w eurolandzie 4. Korea ostrzelała Koreę 5. Mundial w RPA 6. Igrzyska w Vancouver 7. Szczyt NATO w Lizbonie 8. Szpiegowskie wpadki Rosji 9. Wybory na Ukrainie 10. Wyboru do Kongresu USA podsumowanie sondy tvn24.pl

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: S.Maksymowicz/tvn24.pl

Pozostałe wiadomości