Polska

"Niech sobie Koalicja idzie swoją droga, Wiosna ma swoich wyborców"

Polska

[object Object]
Jan Grabiec i Krzysztof Śmiszek w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/35

Mamy wspólny cel i to jest chyba najważniejsze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec (PO), odnosząc się do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że Koalicja Europejska, do której należy PO, będzie przekonywać partię Wiosna "do tego, że warto iść razem". Krzysztof Śmiszek z Wiosny ocenił, że "nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli".

- Mówimy bardzo jednoznacznie, przyszedł czas po tych wielkich autostradach, wielkich inwestycjach, które finansowała Unia Europejska - i to było bardzo ważne, i bardzo potrzebne - przyszedł czas na zainwestowanie w człowieka - mówił Śmieszek, który znalazł się na czele listy wyborczej Wiosny do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Jak ocenił, "trzeba wdrożyć europejski program walki z rakiem, przyszedł czas na walkę o zdrowie powietrze, czyste powietrze, przyszedł czas na wzmocnienie młodzieży, my proponujemy bardzo, bardzo konkretne rzeczy".

- Na przykład w okresie letnim dla każdej osoby poniżej 26. roku życia wszystkie przejazdy koleją i autobusami bezpłatne - wyliczał. Uściślił, że chodzi o okres wakacji, "dlatego, żeby studenci, młodzież mogła po tej Europie podróżować i pozbywać się tej bakterii populizmu".

- My nie mówimy o wielkich rzeczach, my mówimy po prostu o tym, że Europa wreszcie powinna zadbać o zwykłego człowieka - dodał Śmiszek.

"Mamy wspólny cel i to jest chyba najważniejsze"

Jan Grabiec przekonywał, że program Wiosny "jest bardzo zbliżony do tego, o czym mówimy od dłuższego czas".

KOALICJA EUROPEJSKA PRZEDSTAWIŁA HASŁO I CELE NA MAJOWE WYBORY. CZYTAJ WIĘCEJ >

- Mamy wspólny cel i to jest chyba najważniejsze - ocenił Grabiec, zaznaczając przy tym, że "to, co nas różni, to taktyka". - Jesteśmy przekonani i będziemy przekonywać państwa do tego, że warto iść razem, że warto iść obok siebie - dodał rzecznik Platformy.

Koalicję Europejską, która powstała w drugiej połowie lutego, współtworzą obok PO: SLD, PSL, Nowoczesna i Zieloni. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych. W wyniku negocjacji pomiędzy koalicjantami Platforma Obywatelska ma obsadzić siedem "jedynek", a po trzy otrzymali przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"Nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli"

Do Koalicji Europejskiej nie przystąpiła partia Wiosna. Jak powiedział Śmiszek, "nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli". - My jesteśmy świeżą energią, świeżym powietrzem, bo Europa tego świeżego powietrza potrzebuje - zaznaczył. Podkreślił także, że "na 130 osób, które kandydują z list Wiosny, mamy tylko kilku polityków, którzy mają to doświadczenie".

Dodał, że on sam jest "osobą bardzo świeżą w polityce". - Niech sobie Koalicja idzie swoją droga, Wiosna ma swoich wyborców, trafiamy o innej grupy społecznej - ocenił Śmiszek.

"Nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli"
"Nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli"tvn24

"To jest ważny element, żeby zapewnić dopływ świeżej krwi"

Grabiec przekonywał, że "na tym może polegać nasz błąd, jeśli poświęcimy czas na to, żeby się przekrzykiwać i mówić o tym, kto jest nowocześniejszy, kto jest bardziej wiosenny".

- Wiele osób zupełnie nowych pojawia się na listach Koalicji Europejskiej w tych wyborach. Osób, które nigdy nie kandydowały w żadnych wyborach, które nie brały udziału w polityce - podkreślił.

Jego zdaniem "to jest ważny element, żeby zapewnić dopływ świeżej krwi, ale oczywiście nie tylko o to chodzi w tych wyborach".

- Potrzebne tutaj jest zarówno doświadczenie tych, którzy jak premierzy wprowadzali Polskę do Unii, którzy budowali pozytywny wizerunek Polski na świecie, jak i potrzebne jest doświadczenie pochodzące z organizacji pozarządowych czy aktywności społecznej tych, którzy w polityce nie brali udziału - zaznaczył Grabiec.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" >

"To jest ważny element, żeby zapewnić dopływ świeżej krwi"
"To jest ważny element, żeby zapewnić dopływ świeżej krwi"tvn24

Autor: akr\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości