Polska

Śmigłowców brak, ale pomysły są. Na współpracę z Ukrainą

Polska

PZL MielecPolscy żołnierze będą latać Black Hawkami

Co będzie z wojskowymi śmigłowcami? Miały być produkowane w Polsce, ale będą w Stanach Zjednoczonych. Miały być niedługo, ale nie wiadomo, kiedy rzeczywiście będą. A minister obrony narodowej już rzuca kolejny pomysł: zróbmy śmigłowce polsko-ukraińskie. Pomysł kosmiczny, a niebo nad Polską ciągle puste. Materiał "Faktów" TVN.

Był przetarg, ale został zerwany - tylko nie ma pewności dlaczego. Bo Francuzi oferowali offset i nowe miejsca pracy. Teraz Antoni Macierewicz bez przetargu ogłasza zakup black hawków i w ogóle nie ma mowy o offsecie. A ceniony amerykański senator, Chris Murphy, ogłasza, że śmigłowce zbudują Amerykanie i to oni mogą świętować nowe miejsca pracy, które powstaną nie w Łodzi, ale w Connecticut.

- Mieliśmy mieć 6 tys. miejsc pracy w Łodzi i w Radomiu, będzie zero miejsc pracy. Mieliśmy mieć 50 nowoczesnych śmigłowców, będą dwa śmigłowce. Mieliśmy mieć offset o wartości 13 mld złotych, nie będzie offsetu. Polskie bezpieczeństwo miało być większe, będzie mniejsze - krytykuje zerwanie przetargu na śmigłowce Caracal poseł Cezary Tomczyk (PO).

Platforma chce powołania komisji śledczej ws. zerwania przetargu oraz decyzji o śmigłowcach bez przetargu i, na razie, bez offsetu. Pyta o kontakty Antoniego Macierewicza z amerykańskim lobbystą, daje prokuraturze czas do wtorku na wszczęcie śledztwa, jeśli nie, to złoży doniesienie.

Polsko-ukraiński śmigłowiec?

A Antoni Macierewicz już ogłosił nowy pomysł w sprawie śmigłowców: polsko-ukraiński. - Ukraińcy mają znakomite silniki - stwierdził 14 października w programie "Polski punkt widzenia" na antenie TV Trwam. - My z kolei mamy zdolności tworzenia skorupy kompozytowej. Są tutaj różne możliwości, które razem zebrane mogłyby dać naprawdę ciekawy produkt - kontynuował.

Zaprojektowanie i budowę nowego śmigłowca liczy się w dekadach. Sam projekt może kosztować więcej, niż Polska chce wydać na śmigłowce. W dodatku trudno przypuszczać, by należące do Amerykanów i Włochów zakłady w Polsce chciały inwestować w konkurencję. Zwłaszcza, że ukraińskie części były w radzieckich, a później rosyjskich śmigłowcach, które Polska miała zastąpić zachodnimi, od sojuszników z NATO.

- Czy taki rzeczywiście jest kierunek polityki Antoniego Macierewicza i taki ma być kierunek polityki budowania bezpieczeństwa Polski? - pyta Andrzej Halicki (PO).

W poniedziałek "Faktom" nie udało się dotrzeć do potwierdzenia na Ukrainie, że zaczęły się rozmowy o polsko-ukraińskim śmigłowcu. Który miałby być lepszy nie tylko od caracala, ale i od black hawka.

Więcej materiałów na stronie "Faktów" TVN.

Autor: mm/mtom / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PZL Mielec

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości