"Służby nie kończą pracy". Władze i duchowni podsumowują ŚDM


- Młodzież uczestniczyła w Polsce w wielkim święcie radości - powiedziała premier Beata Szydło w niedzielę w Krakowie. Dziękowała uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, polskim rodzinom, które przyjęły pielgrzymów, wolontariuszom oraz duchownym.

Szefowa rządu dziękowała uczestnikom - "młodym ludziom, którzy zjechali do Krakowa z całego świata" - a także "polskim rodzinom, które przyjęły pielgrzymów" oraz wolontariuszom.

Premier: usłyszeliśmy wiele ważnych słów

- Młodzież z całego świata wniosła niesamowite piękne wrażenia z pobytu w Polsce właśnie przez pryzmat mieszkania, bycia, znajomości, poznania polskich rodzin. To, jak ciepło zostali przyjęci, to ogromna zasługa Polaków - mówiła Szydło. Premier zauważyła, że młodzież uczestniczyła w Polsce w wielkim święcie radości, religijnym święcie młodości, pokazała, że wartości, które związane są z wiarą, z Kościołem, są dla niej najważniejsze.

- Usłyszeliśmy wiele ważnych słów; usłyszeliśmy wiele ważnych myśli, które powinniśmy w tej chwili wszyscy przemyśleć; zastanowić się, rozważyć, ale przede wszystkim, tak jak mówił ojciec święty, otworzyć nasze serca, otworzyć nasze serca na drugiego człowieka, budować wspólnotę. To wielka nauka, która płynie również z tego czasu – powiedziała premier.

"Wyzwanie organizacyjne i logistyczne"

Premier mówiła, że Światowe Dni Młodzieży to wielkie wyzwanie organizacyjne i logistyczne, a zaangażowanych w nie było wiele instytucji rządowych i samorządowych, a także "dziesiątki tysiące ludzi, którzy strzegli bezpieczeństwa młodych ludzi bawiących się w Polsce". Premier podziękowała za pracę przy ŚDM szefowej swej kancelarii Beacie Kempie, pełnomocnikowi rządu ds. ŚDM Pawłowi Majewskiemu. Dziękowała również służbom - straży pożarnej, policji, wojsku, służbom specjalnym oraz służbom medycznym za ich wkład w zapewnienie bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży. - To jest zasługa resortów, którymi kieruje pan minister Mariusz Błaszczak, pan minister Antoni Macierewicz, ale też trudno nie podkreślić roli pana ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, który odpowiadał za transport, za to żeby logistycznie młodzież i goście dotarli tutaj do Krakowa wtedy, kiedy odbywały się te najważniejsze uroczystości - mówiła Szydło. Podziękowania skierowała również do służb wojewody małopolskiego oraz do władz samorządowych Krakowa i Wieliczki.

"Perfekcyjnie działały służby"

- Mogę powiedzieć z satysfakcję, że perfekcyjnie działały służby, perfekcyjnie działały wszystkie te instytucje, które były zaangażowane w organizację Światowych Dni Młodzieży ze strony rządu - podkreśliła szefowa rządu.

Błaszczak: służby nie kończą pracy

- Służby nie kończą swojej pracy po wyjeździe papieża Franciszka - powiedział na konferencji podsumowującej zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak dodał ze względów bezpieczeństwa utrzymane będą dodatkowe patrole m.in. na dworcach i w centrach handlowych.

- Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że służby nie kończą swojej pracy z chwilą wylotu papieża Franciszka do Rzymu. Służby pracują nadal. Utrzymujemy dodatkowe patrole na dworcach kolejowych, w centrach handlowych, na lotniskach, w miejscach zgromadzeń ludzi. Uważamy, że jest to istotne, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju i tych którzy do nas przyjeżdżają - podkreślił Błaszczak. Poinformował również, że z przedstawicielami służb zabezpieczających ŚDM spotkał się papież. - Mieliśmy ten zaszczyt, że spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem i powiedział nam, że mieliśmy z nim dużo pracy. Na co odpowiedziałem, że to dla nas zaszczyt i przyjemność i serdecznie zapraszamy ponownie. Ta praca jest dla nas wielkim zaszczytem - powiedział szef MSWiA.

Szef BOR: funkcjonariusze zrealizowali zadania wzorcowo

- Pragnę zameldować, że Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu zrealizowali swoje zadania wzorcowo - powiedział w niedzielę szef BOR, płk. Andrzej Pawlikowski. Dziękował też za współpracę przy zabezpieczeniu ŚDM m.in. szefom policji, PSP i SG. Przypomniał, że w zabezpieczeniu ŚDM wzięło udział ok. 800 funkcjonariuszy BOR, którzy ochraniali m.in. papieża Franciszka. - Ale ta ochrona bezpośrednio Ojca Świętego była także wspierana przez inne podmioty Biura Ochrony Rządu - mam tu głównie na myśli pirotechnikę, sprawdzenia sanitarno-epidemiologiczne, a także i profilaktykę - dodał szef BOR. Podziękował za współpracę występujących wraz z nim na konferencji prasowej szefom: policji, straży pożarnej i straży granicznej. Jak mówił, współpraca ta była "świetna, wzorcowa". - Jednocześnie też chciałbym podziękować innym służbom podległym - czy to ministrowi-koordynatorowi ds. służb specjalnych, czy też ministrowi obrony narodowej. Naprawdę, jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Oby tak dalej - zaznaczył Pawlikowski. Dziękował też funkcjonariuszom BOR za ich pracę przy ŚDM. - Chcę powiedzieć, że jestem bardzo dumny z ich postawy, z ich pracy, z ich determinacji. Było widać, że zależy im na tym, żeby bezpieczeństwo ojca świętego, ale też zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży przebiegło jak najlepiej - powiedział Pawlikowski

Służby: uczestnicy zdyscyplinowani i życzliwi

Uczestnicy ŚDM ze zrozumieniem odnosili się do działań służb, byli zdyscyplinowani i życzliwi - podkreślali w niedzielę przedstawiciele służb podległych MSWiA. Policja odnotowała w Małopolsce znacznie mniej przestępstw niż zwykle. Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na wyjątkowo spokojny przebieg ŚDM – ostatniej doby policja odnotowała na terenie woj. małopolskiego "zaledwie siedem przestępstw", podczas gdy zwykle jest kilkadziesiąt takich zgłoszeń. - Sprawnie i płynnie odbył się proces napełniania, a następnie opróżniania miejsca uroczystości w Brzegach - dodał. Podkreślił zdyscyplinowanie i życzliwe podejście pielgrzymów, którzy wykonywali polecenia funkcjonariuszy; były tylko dwa przypadki zagubienia się kilkunastoletnich chłopców z Zimbabwe i Włoch, którzy z pomocą policji odnaleźli rodziców. W zabezpieczenie ŚDM było zaangażowanych ponad 20 tys. policjantów w Częstochowie, Krakowie i Brzegach. Jak powiedział komendant główny PSP nadbrygadier Leszek Suski, ze strony strażaków najczęściej potrzebna była pomoc przedmedyczna – udzielili jej w ponad tysiącu przypadkach. Strażacy rozdawali wodę, w Brzegach zgłosiła się do nich grupa niewidomych, po których nie przyjechał autobus, strażacy odwieźli ich do Krakowa swoim transportem. Szef Państwowej Straży Pożarnej dodał, że z powodu obfitych opadów deszczu strażacy interweniowali w Małopolsce ponad 200 razy, w tym 100 razy w Krakowie i powiecie krakowskim. Komendant główny Straży Granicznej ppłk Marek Łapiński dziękował obywatelom, którzy ze zrozumieniem reagowali na prośbę o dokumenty w ramach kontroli granicznej. Jak powiedział Łapiński, przed SG, która odpowiadała także za kontrolę pirotechniczną i ochronę radiologiczną zgromadzeń, jeszcze kilka dni wytężonej pracy.

Abp Gądecki: papież zadowolony

- Ojciec Święty był bardzo zadowolony z tego całego przebiegu ŚDM. To co go ujmowało to fakt, że tak entuzjastycznie jest witany przez młodzież, nie tylko przez młodzież zagraniczną ale i przez polską. To warto powiedzieć, na kanwie tych wcześniejszych obaw wypowiadanych, że właściwie Polacy nigdy nie przeszli dalej, aniżeli przez epokę św. Jana Pawła II - podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP Wyjaśnił, że to jak Polacy i polska młodzież zachowywała się podczas ŚDM pokazuje, że Polacy są równie entuzjastycznie nastawieni do Franciszka jak i św. Jana Pawła II. - To dobrze świadczy o Kościele, że przychodzą i odchodzą pasterze, a cześć dla Piotra pozostaje w kościele - powiedział. Abp Gądecki podkreślił, że podczas spotkania z wolontariuszami w Tauron Arenie młodzi ludzie pokazali "jak mocno wpracowują się w Kościół i w wiarę poprzez konkretną pomoc świadczoną tym, którzy przybywają na Światowe Dni Młodzieży". - To jest dla mnie tytułem nadziei, że to gadanie o młodzieży jako beznadziejnej, albo jako gorszej od poprzednich pokoleń, nie ma najmniejszego sensu. Młodzież jest dobra i dobre są nadzieje związane z młodzieżą i z wiarą - podkreślił przewodniczący KEP.

Kard. Dziwisz: młodzież spotkała się w atmosferze życzliwości

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz na konferencji prasowej po zakończeniu ŚDM wydarzeniem nazwał "wielką ilość młodzieży z całego świata", z "krajów właściwie mało znanych, gdzieś tam z wysp najdalszych". - Była reprezentacja właściwie całej młodzieży. Ta młodzież spotkała się w atmosferze życzliwości, miłości wzajemnej, której językiem był język Ewangelii, język miłości - podkreślił kard. Dziwisz. - Zauważyliśmy, jak reagowali na słowa dotyczące wojny, dotyczące prześladowania chrześcijan czy tych wypadków, o których słyszeliśmy w ostatnim czasie we Francji, w Brukseli czy w Niemczech. Widać, że młodzież tym jest przejęta i chce wprowadzić i wprowadziła tu właściwie innego ducha, ducha pokoju, solidarności, życzliwości wzajemnej - zaznaczył. Kard. Dziwisz podkreślił, że należy się młodym ludziom podziękowanie. - Oczywiście Ojciec Święty pomógł w tym, by był ten nastrój i to ukierunkowanie młodzieży - dodał. - Myślę, że to ocenimy, jak to zaowocuje w przyszłości - czy to będzie coś nowego we współżyciu międzynarodowym, czy to przyniesie więcej pokoju, który jest nam tak bardzo potrzebny i wzajemnej współpracy - powiedział kard. Dziwisz.

- Większość młodzieży zupełnie nie znała kultury polskiej i Kościoła polskiego, w ogóle Polski; zobaczyli, że ten kraj jest kulturalny, życzliwy, otwarty i że tu się dobrze żyje. Wielu to podkreślało – powiedział duchowny. Jak mówił, papież wspominał, że to była jego pierwsza wizyta w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz że "tą wizytą zapoczątkował odwiedzanie tych krajów, których nie znał". - Zależy nam na tym, by nas znał; wtedy nasze kontakty ze Stolicą Apostolską są bardziej bliskie i otwarte – powiedział kard. Dziwisz. Duchowny podkreślał, że dzięki dobrej współpracy z władzami centralnymi i samorządowymi udało się, po uwzględnieniu różnych uwag i zastrzeżeń, przygotować ŚDM.

Autor: mart/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@BeataSzydlo

Raporty:
Pozostałe wiadomości