"Głosy co do ilości się zgadzały, ale przypisano je błędnie". Sprawę bada prokuratura

Polska

Jak wygląda procedura rozpatrywania protestów wyborczych? Materiał "Faktów" TVN z 23 październikaAdrianna Otręba | Fakty po południu
wideo 2/35

Prokuratura Rejonowa w Słupsku prowadzi postępowanie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez Obwodową Komisję Wyborczą numer 5. Według prezydent miasta, która złożyła zawiadomienie, w protokole miały zostać błędnie przypisane głosy kandydatom do Senatu. - Nastąpiło odwrócenie przypisania głosów - precyzował zastępca prokuratora rejonowego w Słupsku Marcin Natkaniec.

Jak poinformował w środę zastępca prokuratora rejonowego w Słupsku Marcin Natkaniec, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone 23 października przez prezydent Słupska Krystynę Danilecką-Wojewódzką.

"Odwrócenie przypisania głosów"

- Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez członka, członków obwodowej komisji wyborczej numer 5 w Słupsku, polegającego na przypisaniu w protokole głosowania w obwodzie na kandydatów na senatora niewłaściwej liczby głosów ważnych kandydatom - powiedział Natkaniec.

- Głosy co do ilości się zgadzały, ale przypisano je błędnie. Nastąpiło odwrócenie przypisania głosów - dodał prokurator.

Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych, podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności. art. 248 pkt. 2 kk

Prokuratura bada sprawę

Czynności pod nadzorem prokuratury prowadzi policja. Jak poinformował zastępca prokuratora rejonowego, powinna je zakończyć do 23 listopada.

W senackim okręgu wyborczym numer 62 o mandat ubiegali się Kazimierz Kleina (KO) i Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). W protokole Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 przypisano Kleinie 471 głosów, a Arciszewskiej-Mielewczyk 863 głosy. Według złożonego do prokuratury zawiadomienia powinno być na odwrót.

Mandat senatora uzyskał Kleina, zdobywając 25 802 głosy (62,62 proc.). Kontrkandydatka otrzymała 15 404 głosy (37,38 proc.).

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Raporty: