Polska

Słowne przepychanki Fotygi i Zalewskiego

Polska

Aktualizacja:
Współpraca z minister Fotygą jest dla Pawła Zalewskiego problematyczna
TVN24Współpraca z minister Fotygą jest dla Pawła Zalewskiego problematyczna

Nie będę komentować medialnego rejwachu, to jakieś nieporozumienie - tak najczęściej minister Anna Fotyga kwitowała pytania przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Pawła Zalewskiego (PiS) o szczyt w Brukseli.

Przeczytaj stenogramy z posiedzenia Komisji Spraw Zagraniczych

Zalewski publicznie zarzucił szefowej MSZ, że posłowie nie uzyskali od niej w ubiegłym tygodniu jakichkolwiek informacji w sprawie szczytu w Brukseli. – Mamy za to coraz więcej pytań - stwierdził rano w radiu TOK FM.

Ze stenogramu posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, do którego dotarł portal TVN24.pl wynika, że minister Fotyga nie odpowiedziała konkretnie na żadne pytanie Zalewskiego. Poprzestała na kilkunastominutowej, dość ogólnej relacji ze szczytu w Brukseli. Odniosła się też do pytań posłów opozycji. Szef komisji nie krył irytacji.

Zalewski:"Chciałbym potwierdzić, że dobrze zrozumiałem wypowiedź pani minister. Wynikało z niej, że podczas jednej z ostatnich konsultacji przed formalnym posiedzeniem Rady (…) doszło do rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z panią Angelą Merkel (…). Podczas rozmowy uzgodniono – tu pojawia się pytanie, między kim, a kim – naszą propozycję wzmocnionego mechanizmu z Joaniny”

Fotyga: "Już wiem, na czym polega nieporozumienie”.

Zalewski: "Pani minister chciałbym jednak skończyć swoją wypowiedź"(…)

Fotyga: "Zaszło nieporozumienie".

Zalewski: "Zadam jeszcze jedno pytanie doprecyzowujące. Otóż w mediach pojawiła się informacja, że Polska wystąpiła o konkretny okres, w ramach którego państwa członkowskie powinny dojść do porozumienia, czyli okres dwuletni" (…)

Fotyga: "Pan przewodniczący pozwoli, że dla dobra zawarcia tego porozumienia politycznego i wyjaśnienia spraw nie będę komentować rejwachu politycznego wokół tej sprawy".

To jednak tylko wierzchołek całej góry zastrzeżeń, jakie Zalewski, który sam był poważnym kandydatem na stanowisko szefa dyplomacji kieruje pod adresem szefowej MSZ. - Francja, Austria i Szwajcaria to trzy z ponad 20 państw, w których Polska od miesięcy nie ma ambasadora. Od niedzieli jednak najbardziej uciążliwy wydaje się brak naszego ambasadora w Lizbonie, bo Portugalia objęło przewodnictwo w Unii Europejskiej. MSZ się jednak nie wyrobiło - powiedział Paweł Zalewski. - Nie mogłem i dalej nie mogę zrozumieć dlaczego - stwierdził szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Wcześniej MSZ nie potrafiło przez miesiące wskazać ambasadora w Brukseli. Został tam przeniesiony Jan Tombiński z Paryża. Obecnie tamtejsza placówka nie ma szefa. - Komisja Spraw Zagranicznych w ubiegłym tygodniu w czwartek próbowała dojść właśnie do odpowiedzi na swoje pytania. Jednak zamiast odpowiedzi, mamy jeszcze więcej pytań - stwierdził Zalewski.

Platforma Obywatelska chce wyjaśnień od Anny Fotygi
Platforma Obywatelska chce wyjaśnień od Anny FotygiTVN24

Zastrzeżenia do szefowej dyplomacji ma także Platforma Obywatelska i domaga się wyjaśnień. - Do tej pory minister spraw zagranicznych zasłaniając się tajemnicą negocjacyjną nie ujawniła szczegółów szczytu Unii Europejskiej - powiedział TVN24 Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, rząd nie wykorzystał poparcia opozycji podczas negocjacji w Brukseli.

Małgorzata Czyczło, mpj

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości