Polska

Śledztwo ws. zaginięcia dziennikarza wznowione

Polska

Śledztwo ws. zaginięcia dziennikarza wznowione
TVN24Śledztwo ws. zaginięcia dziennikarza wznowione

Poznańska prokuratura postanowiła wznowić śledztwo w sprawie zaginięcia dziennikarza Jarosława Ziętary. Jak powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej analiza akt ujawniła "nieznane dotąd okoliczności, które mogą być zweryfikowane tylko w toku śledztwa".

Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej" (wcześniej także "Wprost", "Gazety Wyborczej"). Pisał o aferach gospodarczych. W 1992 r. zaginął w drodze do pracy. W roku 1998 poznańska prokuratura uznała, że Ziętara został uprowadzony i zamordowany. Rok później śledztwo umorzono, bo nie udało się odnaleźć ciała.

W kwietniu tego roku redaktorzy naczelni największych polskich gazet zaapelowali do władz i prokuratury o ujawnienie wszystkich okoliczności zaginięcia Ziętary i śledztwa w tej sprawie. CZYTAJ WIĘCEJ To spowodowało analizę tego śledztwa w Prokuraturze Generalnej.

We wtorek jej rzecznik Mateusz Martyniuk powiedział, że analiza ujawniła "nieznane dotąd okoliczności, które mogą być zweryfikowane tylko w toku śledztwa".

Poznańska Prokuratura Okręgowa w poniedziałek postanowiła umorzone śledztwo wznowić. Jednocześnie - jak poinformował Martyniuk - prokuratura ta skierowała wniosek o przekazanie tego śledztwa innej jednostce. Jak podkreślił Martyniuk, nie chodzi o ewentualny zarzut stronniczości pod jej adresem, lecz o uniknięcie wszelkich takich sugestii w przyszłości.

Jeszcze nie wiadomo, jaką decyzję w tej sprawie podejmie prokurator generalny Andrzej Seremet.

Martyniuk zapewnił, że śledztwo w sprawie zaginięcia Ziętary "pozostaje w stałym zainteresowaniu prokuratora generalnego".

Zobacz reportaż magazynu "Polska i Świat" o zaginięciu dziennikarza:

"Zniknął dziennikarz i nikogo to nie interesuje. 17 lat"
"Zniknął dziennikarz i nikogo to nie interesuje. 17 lat"TVN24

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości