Polska

"Konstytucja" nie znieważa. Umorzone śledztwo w sprawie koszulki na pomniku

Polska

Od "ubrania" pomnika Lecha Kaczyńskiego zaczęły się "koszulkowe" happeningi KOD-u ["Fakty" z 29 lipca]
Od "ubrania" pomnika Lecha Kaczyńskiego zaczęły się "koszulkowe" happeningi KOD-u ["Fakty" z 29 lipca]Fakty TVN
wideo 2/7

Szczecińska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie umieszczenia koszulek z napisem "Konstytucja" na posągach w tym mieście. W uzasadnieniu podano, że ani pomnik Lecha Kaczyńskiego, ani rzeźba szczecińskiego marynarza nie zostały znieważone.

Informację w piątek po południu podała szczecińska "Gazeta Wyborcza".

Koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek!" przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji zawiesili 28 lipca na pomniku Lecha Kaczyńskiego przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Napis "Konstytucja" zawieszono zaś 3 sierpnia na rzeźbie marynarza w Alei Fontann. Zdaniem śledczych - pisze dziennik na swej stronie internetowej - czyny te nie wypełniają znamion przestępstwa, bo ani pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ani miedziany posąg marynarza nie zostały znieważone.

"Kto znieważa pomnik..."

Akcja "koszulkowa" prowadzona przez działaczy KOD rozpoczęła się właśnie od włożenia na szczeciński pomnik Lecha Kaczyńskiego koszulki z napisem "Konstytucja, Jędrek!". Zawiadomiona w tej sprawie policja prowadziła dochodzenie z artykułu 261 kodeksu karnego, który mówi: "Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Rzecznik prasowy Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie Zbigniew Bogucki twierdził, że działania KOD są "poza dopuszczalnymi ramami". - Przykre, że są ludzie, którzy dla doraźnego celu politycznego potrafią zrobić happening na wszystkim - ocenił.

Jak przekonywała natomiast koordynatorka zachodniopomorskiego KOD Anna Rybakiewicz, akcja była "fajna i sympatyczna", wniosła "pozytywny przekaz" i nie było w niej "nic obraźliwego".

Kopernik, syrenka, smok

W ślad za tą inicjatywą, pomniki i rzeźby w wielu miejscach Polski zaczęły być ubierane w koszulki i plakaty z "Konstytucją". Happeningiem objęto zarówno pomniki sławnych osób, choćby Mikołaja Kopernika, Agnieszki Osieckiej, Fryderyka Chopina czy Adama Mickiewicza, jak i fikcyjnych postaci, na przykład wrocławskich krasnali, warszawskiej syrenki czy smoka wawelskiego.

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Komitet Obrony Demokracji

Pozostałe wiadomości