SLD donosi na prof. Chazana do prokuratury. "Jest atmosfera strachu"

Donoszą na prof. Chazana do prokuratury. "Jest atmosfera strachu"
Donoszą na prof. Chazana do prokuratury. "Jest atmosfera strachu"
tvn24
tvn24SLD uważa, że prof. Chazan powinien ponieść odpowiedzialność karną

SLD zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prof. Bogdana Chazana, który - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił kobiecie wykonania aborcji, choć dziecko ma liczne wady. W opinii polityków Sojuszu, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie wprowadził "atmosferę strachu".

- Jest atmosfera strachu. Lekarze są sparaliżowani, boją się podjęcia jakiejkolwiek decyzji z powodu atmosfery, jaką wprowadził prof. Chazan. Między innymi dlatego składamy wniosek do prokuratury - mówił na konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

Ponownie zaapelował do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby złożyła wniosek o odwołanie prof. Chazana ze stanowiska dyrektora szpitala.

Nie wskazał lekarza

SLD uważa, że prof. Chazan mógł popełnić przestępstwo. Powołując się na klauzulę sumienia odmówił on wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.

Chazan nie wskazał jednak kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg. Zaoferował natomiast opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie.

- Jest to wniosek dotyczący narażenia życia i zdrowia pacjentki - wyjaśniła Paulina Piechna-Więckiewicz, warszawska radna SLD.

Podkreśliła, że odmowa wykonania zabiegu mogła stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

W myśl ustawy o zawodzie lekarza "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej". Art. 30 mówi o obowiązku udzielenia pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Prof. Chazan przekonuje, że miał prawo odmówić wykonania aborcji. - Nie jest obowiązkiem lekarza pozbawienie życia innych ludzi - stwierdził w rozmowie z TVN24. CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: MAC///tka/zp / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości