Polska

Skażone aparaty w sosnowieckim szpitalu

Polska

Aktualizacja:
TVN24W szpitalu znaleziono ponad 20 zakażonych kroplówek

Zaniczyszczone urządzenia do przetaczania płynów wykryła kontrola w szpitalu nr 1 w Sosnowcu – dowiedziała się TVN 24. Urządzenia dostarczane przez zabrzańską firmę "Zarys" wycofano już z użytku.

Informację, że sprzęt firmy "Zarys", która dostarcza sprzęt produkcji chińskiej, może być wadliwy dyrekcja szpitala otrzymała wczoraj. - Od razu zleciłem kontrolę. Niestety znaleźliśmy zanieczyszczone urządzenia - opowiada tvn24.pl dyrektor Marek Stępniak. Znaleziono kilkanaście skażonych aparatów do przetaczania krwi i ponad 20 kroplówek. Wycofany zostały cały sprzęt pochodzący z tego źródła. - Aby szpital mógł funkcjonować pożyczyliśmy sprzęt ze szpitala nr 3 w Sosnowcu, ale okazało się, że tam też w jednym z aparatów znaleźliśmy ciała obce. Sprzęt pochodził od innego producenta. Teraz trwa kontrola w tamtym szpitalu - dodał dyrektor.

Zakażony sprzęt był od jakiegoś czasu w magazynach szpitala, gotowy do użytku. Pracownicy nie zgłaszali wcześniej niebezpieczeństwa zagrożenia życia związanego ze sprzętem firmy "Zarys". Jednak dyrektor Stępniak podkreśla, że użycie tego sprzętu mogło stanowić zagrożenie dla życia pacjentów.

Firma "Zarys" ma wkrótce zająć stanowisko w tej sprawie.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24