Wiatr był tak silny, że runęła ściana budynku

TVN24 | Polska

Autor:
mp, mjz
Źródło:
TVN24,PAP
Zawalona ściana budynku wielorodzinnego w Strzeszewie (woj.pomorskie)TVN24
wideo 2/4
TVN24Zawalona ściana budynku wielorodzinnego w Strzeszewie (woj.pomorskie)

W sobotę wieczorem pomorscy strażacy, usuwając skutki silnego wiatru, interweniowali prawie 40 razy. Wyjeżdżali przede wszystkim do powalonych drzew, które blokowały ulice. W miejscowości Strzeszewo zawaliła się ściana domu wielorodzinnego. Ewakuowano 13 osób.

Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku starszy kapitan Daniel Duda, w związku z wichurą na Pomorzu strażacy interweniowali w sobotni wieczór 38 razy. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew, które blokowały drogi oraz chodniki.

W Strzeszewie (powiat lęborski) w wyniku silnego podmuchu wiatru, zawaliła się ściana nośna budynku wielorodzinnego. Do akcji skierowano sześć zastępów straży pożarnej. Ewakuowano 13 osób - dziesięcioro dorosłych i troje dzieci. - Strażacy zalecają zabezpieczenie wszystkich elementów, które wiatr może poderwać i przenieść w inne miejsce i mogą zagrozić bezpieczeństwu innych osób - przypominał w rozmowie z TVN24 starszy kapitan Piotr Krzemiński z Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

Zawaliła się ściana budynku w Strzeszewie, w powiecie lęborskim
Google Maps
Zawalona ściana budynku wielorodzinnego w Strzeszewie (woj.pomorskie)
TVN24

Z kolei w gminie Czersk wiatr zerwał z domu dachówki. Wichura spowodowała również awarie i przerwy w dostawie prądu, między innymi w powiecie wejherowskim, a także w powiecie starogardzkim.

Silny wiatr na północy

Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do godzin popołudniowych w niedzielę 23 lutego. Dodatkowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem na północy kraju. Alert dotyczy wszystkich powiatów w województwie pomorskim.

Nad samym morzem - wzdłuż wybrzeża oraz w Trójmieście i okolicach - wiatr z zachodu i z południowego zachodu wiał w sobotę z prędkością do 90 km/h. W pozostałych rejonach województwa wiatr osiąga w porywach do 80 km/h.

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało dla Pomorza ostrzeżenie pierwszego stopnia o spodziewanych gwałtownych wzrostach i wahaniach poziomów wody. Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku, a także silny wiatr wiejący z zachodu i południowego zachodu. W związku z tym synoptycy przewidują lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na wybrzeżu wschodnim, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej.

W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń, wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

mp, mjz

Źródło: TVN24,PAP