"Poczułem, że auto zaczęło się kiwać". Silny wiatr przewrócił ciężarówkę

TVN24

tvn24Silny wiatr przewrócił ciężarówkę między Legnicą a Jaworem

Wypadki, ponad 54 tysiące odbiorców bez prądu oraz utrudnienia na drogach i w ruchu lotniczym. Do Polski dotarł orkan Fryderyka. W większości regionów kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Na krajowej trójce między Legnicą a Jaworem silny wiatr przewrócił ciężarówkę. Z samochodu wyciekło paliwo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Kierowca ciężarówki Władysław Marcjanek powiedział w rozmowie z TVN24, że zatrzymał samochód w okolicach jaworskiego cmentarza, bo nie chciał w takich warunkach pogodowych kontynuować jazdy. Z relacji mężczyzny wynika jednak, że miejscowa policja, grożąc mu mandatem, kazała odjechać.

Jak dodawał, ruszył i po kilku kilometrach wiatr przewrócił ciężarówkę.

Policja widzi to inaczej

Partol rzeczywiście miał podjechać do kierowcy. Ponieważ ten zatrzymał się w niedozwolonym miejscu skierował go na położony sto metrów dalej parking przeznaczony dla ciężarówek - mówi rzecznik wrocławskiej policji Paweł Petrykowskiej. I dodaje, że nie wi, dlaczego kierowca przy takiej pogodzie pojechał dalej.

"Poczułem, że auto zaczęło się kiwać"

- Wiatr wiał mocno. Naprawdę. Jechałem może 30/40. To wszystko jest zarejestrowane w tachografie, wszystko można sprawdzić. Jechałem powoli z myślą dojechania tylko na strefę do Legnicy żeby stanąć, bo już nie miałem gdzie - relacjonował kierowca.

- W tym miejscu gdzie akurat byłem to tak mocno zawiało, że poczułem normalnie, że auto zaczęło się kiwać - mówił.

Jak tłumaczył, miał zapięte pasy i dzięki temu nic mu się nie stało. - Wyszedłem z auta. Szkoda tylko taka, że uszkodzone auto, uszkodzony towar - podsumował.

Do Polski dotarł orkan Fryderyka

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w czwartek po południu ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 13 województw.

Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu na terenie całego kraju.

Trudne warunki atmosferyczne powodują także opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

Pierwszy stopień ostrzeżenia wydano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego i opolskiego.

Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Z kolei drugi stopień oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

W Europie orkan Fryderyka spowodował już śmierć co najmniej ośmiu osób - pięciu w Niemczech, dwóch w Holandii i jednej w Belgii.

Autor: kb/ / Źródło: TVN24, PAP