Sikorski w Iranie: potrzebna szersza współpraca

EPASzefowie MSZ Radosław Sikorski i Mohammad Dżawad Zarif

Potrzebna jest szersza niż dotąd współpraca między Polską, a Iranem, szczególnie gospodarcza – zgodzili się w sobotę na konferencji prasowej szefowie MSZ Radosław Sikorski i Mohammad Dżawad Zarif.

Sikorski zapewnił też władze w Teheranie, że Polska wspiera wysiłki Iranu, aby podpisał stałą umowę ws. swojego programu nuklearnego. Sikorski spotkał się z Zarifem podczas drugiego dnia wizyty w Iranie. Na niedzielę była zaplanowana jego rozmowa z prezydentem Iranu; została odwołana ponieważ minister wraca do Polski w związku z sytuacją na Ukrainie.

"Współpraca musi się rozwijać"

- Współpraca obu krajów musi się rozwijać bardziej niż dotychczas. Możliwości zaistnienia polskich firm w Iranie są bardzo szerokie. Byłoby to korzystne dla obu stron - powiedział Zarif na konferencji prasowej. Skonkretyzował, że widzi możliwości współpracy szczególnie w branży petrochemicznej, spożywczej i farmaceutycznej. W kwietniu do Teheranu wybiera się polska misja gospodarcza, z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Iran jest dotknięty sankcjami, co nie pozwala na swobodną wymianę handlową z tym krajem dlatego, jak zauważył Sikorski, konieczne jest stałe porozumienie Teheranu ze wspólnotą międzynarodową dotyczące programu nuklearnego. - Iran jest dla nas ważnym partnerem. Mamy nadzieję, że dokona ostatecznego porozumienia ze społecznością międzynarodową - dodał. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdza, że wstępne porozumienie w tej sprawie jest przez Iran respektowane. Mamy nadzieję, że Iran znajdzie sposób, aby przekonać społeczność międzynarodową, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym.

Sikorski o łamaniu praw człowieka

Sikorski zwrócił uwagę na przypadki łamania praw człowieka w Iranie m.in. wzrost liczby wyroków śmierci. Mówił, że w Iranie bezskutecznie próbował wejść na strony najważniejszych polskich portali, co okazało się niemożliwe ze względu na cenzurę obejmującą także internet. - To dla nas w kraju, który walczył o wolno słowa było rzeczą szokującą – powiedział. Ministrowie mówili też o sytuacji w Syrii. Sikorski podkreślił, że społeczność międzynarodowa powinna za wszelką cenę zapobiec groźbie stałego upadku struktur państwowych w Syrii. Ministrowie podpisali umowę o współpracy między Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, a irańskim odpowiednikiem – IPIS.

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości