Sikorski: Polska nie uznaje deklaracji niepodległości Krymu


Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, a więc nie uznaje deklaracji niepodległości Krymu - oświadczył we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski.

- Uważamy, że jeżeli pojawiają się problemy (...), mamy w Europie ku temu instrumenty Rady Europy, OBWE, konwencje i bogate doświadczenia, jak radzić sobie z tego typu problemami. One polegają na tym, żeby mniejszościom dawać maksymalną ilość praw, tak, aby stawało się jak najmniej ważne, że gdzieś przebiega granica - powiedział Sikorski. - Metodą na to nie jest zmienianie granic siłą - dodał szef MSZ.

Nielegalne referendum

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że referendum, które ma się odbyć na Krymie 16 marca jest "z gruntu rzeczy nielegalne", ale - mówił Sikorski - będzie ono "faktem politycznym, z którego UE na pewno wyciągnie wnioski". - Wszyscy wiemy, co oznacza referendum - oznacza tworzenie faktów dokonanych mających na celu oderwanie Krymu od Ukrainy, a Zachód tego nie uzna - podkreślił minister.

Sikorski poinformował w sobotę o ewakuowaniu polskiego konsulatu w Sewastopolu "z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił". Obowiązki placówki przejął konsulat w Odessie.

Konsul w Sewastopolu wrócił do Polski

Na wtorkowej konferencji przywitał konsula generalnego RP w Sewastopolu Wiesława Mazura, który wrócił do kraju. Wyraził nadzieję, że konsulat będzie mógł wznowić działanie, kiedy sytuacja na Krymie ulegnie normalizacji.

Sikorski podkreślił, że powstanie konsulatu w Sewastopolu za kadencji obecnego rządu jest dowodem, że "przewidzieliśmy, iż na Krymie może powstać tak skomplikowana sytuacja polityczna". Zaznaczył, że Polska ma najgęstszą sieć konsulatów na Ukrainie ze wszystkich krajów UE.

Mazur poinformował, że spośród 34 Polaków mieszkających na Krymie, pozostało tam kilkanaście osób: głównie księża oraz kilka Polek, których mężowie są Ukraińcami. Zapewnił, że Polacy na Krymie mają zapewnioną opiekę konsularną. Dodał, że w ostatnich dwóch tygodniach konsulat nie odnotował żadnego incydentu z udziałem obywatela Polski.

"Przygotowania" do referendum

Mazur opowiadał m.in. jak tworzone są listy referendalne na Krymie. Jak ocenił, "najlepszy biznes" robią agencje nieruchomości, ponieważ wyszukają mieszkania, pomieszczenia i domy, gdzie zamieszkują ludzie przyjeżdżający z Rosji, a chcący wziąć udział w referendum. - Chodzą grupy osób z mieszkania do mieszkania, spisują ludzi (tam) zamieszkujących. Każda taka osoba, która zamieszkuje, jest wpisywana na listę osób i będzie (brała udział) w referendum - mówił konsul. Jego zdaniem minimum 80-90 proc. głosujących będzie za wejściem Krymu do Rosji.

Konsul ocenił, że elementem najbardziej hamującym "samozwańcze władze Krymu" są Tatarzy krymscy. Jak mówił, jest to grupa ok. 250 tys. ludzi jednoznacznie deklarująca pozostanie w Ukrainie i opowiadająca się za przystąpieniem Ukrainy do UE.

Mazur podkreślił, że decyzja o ewakuacji placówki w Sewastopolu została podjęta w ostatniej chwili. - Baliśmy się, że przyjdzie chwila, gdzie zostaniemy otoczeni przez "zielonych ludzi" i udzielą nam, jak wszystkim udzielają "bezpiecznej pomocy" - powiedział. Zaznaczył, że konsulat zabezpieczył mienie placówki, dokumenty oraz nośniki informacyjne, aby nie dostały się w niepowołane ręce".

Mazur zapewnił ponadto, że w ciągu dwóch dni jest możliwość ponownego uruchomienia konsulatu w Sewastopolu.

Parlament ogłasza niepodległość

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął we wtorek deklarację w sprawie niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Tekst deklaracji opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej Autonomii.

"Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 r. referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów" - napisano w deklaracji.

Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że Polska nie akceptuje rozwiązań, które oznaczają "dezintegrację terytorialną Ukrainy, nieposzanowanie suwerenności, de facto zmianę granic bez zgody najbardziej zainteresowanego podmiotu, jakim jest Ukraina".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//tka/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości