Polska

Sikorski o tarczy antyrakietowej

Polska

TVN24.plElementy tarczy USA chcą zlokalizować w Polsce i Czechach

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że negocjacje "w tak delikatnej kwestii (jak tarcza) nie mogą toczyć się przy otwartej kurtynie". Dodał, że jeżeli sukces zostanie osiągnięty, to i USA i Polska o tym zakomunikują.

Sikorski na pytanie o wizytę wiceszefa rosyjskiej dyplomacji planowaną na połowę stycznia, czy to zwykła kurtuazja, czy chcemy posłuchać co Rosjanie mają do powiedzenia na temat tarczy odparł: - To jest kurtuazja, ale w bardzo ważnej sprawie, w której nasz sąsiad wyraża bardzo kategoryczne zdanie więc chcemy go wysłuchać, bo to jest dla Polski jedna z ważniejszych decyzji w tej dekadzie. A to, jak mówił, oznacza, że należy ją podjąć na podstawie pełnego zakresu wiedzy.

obecne stosunki polsko-rosyjskie są powrotem do normalności Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych

- Przekonałem się w życiu, że człowiek wiele nowego i ciekawego dowiaduje się od osób, z którymi się nie zgadza - powiedział Sikorski. - Lepiej rozmawiać niż nie rozmawiać.(...) Kraje, które się samoizolują nie mają dobrej opinii - dodał szef polskiego MSZ.

Sikorski nie potwierdził przewidywanego na marzec terminu wizyty w USA. - Proszę nie stawiać ministerstwa w sytuacji przymusu potwierdzania terminów - powiedział. Minister podkreślił, że to byłoby niegrzeczne wobec polskich partnerów, którzy nie chcą dowiadywać się o wizytach ministra czy premiera z polskich mediów. - Po to są ambasadorzy, żeby takie informacje kanałami oficjalnymi były przekazywane" - dodał.

obecne stosunki polsko-rosyjskie są powrotem do normalności Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych

Minister zaapelował też o umiar w komentowaniu terminów wizyt w Rosji i USA. Podkreślił, że kolejność nie ma tu znaczenia, a wszystko uzależnione jest od kalendarza wizyt.

Minister powiedział, że obecne stosunki polsko-rosyjskie są "powrotem do normalności". - Mamy różnice, ale nie musimy o tych różnicach wykrzykiwać co rusz, tylko próbujemy odnaleźć punkty styczne tam gdzie one są - zaznaczył. Dodał, że jest wymiana gestów dobrej woli.

Pytany czy tarcza antyrakietowa jest priorytetem polskiej polityki zagranicznej odparł, że nie jest ona projektem polskim.

Tarcza jest prośbą naszego najważniejszego sojusznika. Oczywiście musi być, kwestią naszej decyzji, ale nie jest naszym narodowym celem, bo nie będzie pod naszą kontrolą Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych

- Jest prośbą naszego najważniejszego sojusznika. Oczywiście musi być, kwestią naszej decyzji, ale nie jest naszym narodowym celem, bo nie będzie pod naszą kontrolą. Oczywiście to jest ważna kwestia, ale nie powiedziałbym, że to jest priorytet polskiej polityki - uznał Sikorski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości