Polska

Sikorski: Decyzja nie mogła być inna

Polska

Radosław Sikorski: Decyzja polskiego rządu w sprawie Kosowa nie mogła być inna
TVN24Radosław Sikorski: Decyzja polskiego rządu w sprawie Kosowa nie mogła być inna

Decyzję o uznaniu niepodległości Kosowa podjęliśmy z pewną wstrzemięźliwością, ale nie mogła być inna - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że ta sprawa nie może być precedensem dla innych tendencji separatystycznych.

Sikorski: Kosowo nie może stanowić precedensu
Sikorski: Kosowo nie może stanowić precedensuTVN24

Decyzja o uznaniu niepodległości Kosowa zapadała na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów jednomyślnie.

- Liczymy na dobre stosunki z tym krajem i mamy nadzieję, że ta decyzja będzie kamieniem milowym na drodze - zarówno Serbii, jak i Kosowa - do struktur europejskich – powiedział minister spraw zagranicznych na konferencji prasowej, po posiedzeniu rządu.

Podkreślił jednocześnie, że teraz Polska będzie wymagać więcej od Kosowa.

- Oczekujemy, że Kosowo będzie przestrzegać zapisów z deklaracji niepodległości: o świeckim i demokratycznym charakterze państwa, poszanowaniu mniejszości narodowych i społecznych, a także o ochronie zabytków kultury - wyliczył szef MSZ.

Polscy dyplomaci w Belgradzie nie obawiają się ataków na ambasadę
Polscy dyplomaci w Belgradzie nie obawiają się ataków na ambasadęTVN24

Sikorski przyznał, że nie wszczął jeszcze procedury nawiązywania stosunków dyplomatycznych z Kosowem. Nie ma również decyzji w sprawie wysłania misji politycznej do Serbii, która nie uznaje niepodległości Kosowa.

- To dobry pomysł, z którym wyszedł wicepremier Waldemar Pawlak. Rozmawialiśmy o nim na Radzie Ministrów, ale nie podjęliśmy ostatecznej decyzji. Chcemy zobaczyć, jak nasz pomysł zostanie przyjęty – powiedział szef MSZ. I dodał: - Niewątpliwie zamierzamy przekonywać Serbię, by przyjęła kurs proeuropejski.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości