Sienkiewicz o swoich planach przed Sejmem. Ani słowa o podsłuchach

Polska

Minister Sienkiewicz przed Sejmemtvn24
wideo 2/31

Przed południem w Sejmie - tak jak i inni ministrowie mówiący o swoich planach - wystąpił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Minister w mowie o przyszłych działaniach resortu ani słowem nie wspomniał o aferze podsłuchowej. Wcześniej deklarował, że jej wyjaśnienie jest jego ostatnim zadaniem postawionym przed nim przez premiera.

Przedtem w przemowie w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że we wrześniu przed posłami wystąpi minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW ma przedstawić szczegółową informację na temat podsłuchów i ustaleń.

- Proszę jeszcze o kilka tygodni cierpliwości. Na pewno we wrześniu kompleksowa informacja w tej sprawie zostanie przedstawiona - dodał Tusk, zapowiadając podjęcie wówczas ewentualnych decyzji.

Priorytety MSW

Minister Sienkiewicz w Sejmie mówił o planach swojego resortu na 2015 rok. Stwierdził, że priorytetem jest wzmocnienie kadrowe. - Przesunęliśmy 400 funkcjonariuszy dodatkowo na ochronę granicy wschodniej. Kolejnych 500 jest w odwodzie, gotowych do użycia, gdyby zaszły ku temu konieczne okoliczności - powiedział Sienkiewicz.

Poinformował, że wdrożono programy "technicznego wsparcia ochrony granicy". - Co to oznacza? Zakupy sprzętu, ale też budowę wież z głowicami optoelektronicznymi pozwalającymi na monitorowanie granicy, strzeżenie, wczesne ostrzeganie. To też planowany zakup lekkich samolotów, śmigłowca wielozadaniowego i dronów - wyjaśniał minister.

Jak dodał, wdrożony został także program technicznego wsparcia ochrony granicy.

Sienkiewicz zaznaczył, że działania te wydają się absolutnie niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, że to, co dzieje się przy granicy polskiej, jest najpoważniejszym kryzysem od 25 lat.

Wakacje na drogach najbezpieczniejsze od lat

Kolejnym priorytetem resortu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. - Ta sprawa jest wynikiem dwóch kwestii: po pierwsze pewnego wstydu cywilizacyjnego wynikającego z tego, że znajdujemy się nadal na przedostatnim miejscu w UE pod względem liczby osób, które giną w wypadkach drogowych. Drugą kwestią jest sprawa fundamentalna: bezpieczeństwo, zdrowie i życie polskich obywateli - mówił minister.

Zaznaczył, że dzięki działaniom już podjętym o 17 proc. zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców. Przypomniał, że w komendach wojewódzkich powołano specjalne zespoły "dedykowane do ścigania piratów drogowych", a policjanci coraz częściej zatrzymują kierowcom prawo jazdy za "rażące łamanie przepisów drogowych". - W efekcie te wakacje były na polskich drogach najbezpieczniejsze od kilku lat - powiedział.

Przypomniał również, że przedstawiono już projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, przewidujący m.in. automatyczny przepadek prawa jazdy w sytuacji przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km, a także przesunięcie prowadzenia pojazdu bez uprawnień z kategorii wykroczeń do kategorii przestępstw. - Cel podstawowy to uratować życie Polaków na drogach i wyjść z niechlubnego miejsca w rankingu europejskim śmiertelnych dróg w Polsce - mówił.

Cyfrowe rejestry

Trzecim kluczowym elementem dla MSW jest kwestia rejestrów państwowych - zaznaczył Sienkiewicz i dodał, że przedstawił już Wysokiej Izbie projekt Prawa o aktach stanu cywilnego. Wyjaśnił, że wszystkie akty stanu cywilnego będą dostępne w wersji elektronicznej.

Dodatkowo będzie możliwość zamawiania dowodów osobistych online. Według Sienkiewicza nowe rozwiązania spowodują zmniejszenie o 80 proc. liczby zaświadczeń, jakie obecnie obywatele muszą przedstawiać w urzędach, ponieważ urzędnicy będą mieli dostęp do większości danych w swoich komputerach.

Afera taśmowa

Sienkiewicz jest jednym z bohaterów tzw. taśm "Wprost". Tygodnik upublicznił nagranie, na którym słychać, jak Sienkiewicz rozmawia z szefem NBP Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami. Szef NBP w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Praska prokuratura okręgowa od połowy czerwca prowadzi śledztwo dotyczące podsłuchiwania m.in. polityków i biznesmenów. W śledztwie tym - jak przypomniała w komunikacie rzeczniczka prasowa tej prokuratury Renata Mazur - badana jest kwestia bezprawnego utrwalania rozmów prowadzonych przez gości restauracji Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room w Warszawie.

Sienkiewicz w czerwcu w "Kropce nad i" w TVN24 zapowiadał swoją nieodległą dymisję. - Muszę tę historię jak najszybciej wyjaśnić. To jest moje ostatnie zadanie - mówił w programie. - Politycznie nie mam przed sobą przyszłości - przyznawał.

Miller: Tusk zarządza wizerunkiem, a nie państwemtvn24
wideo 2/31

Autor: pk/tr,rzw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: