Polska

Setki tysięcy dla rodzin poległych żołnierzy

Polska

Aktualizacja:
MON proponuje ugodę rodzinom poległych
Fakty TVN / fot. TVN24MON proponuje ugodę rodzinom poległych

100 tys. zł zadośćuczynienia i do 150 tys. zł odszkodowania dla żony, każdego dziecka i rodzica żołnierza poległego na misji zagranicznej - to propozycja ugodowa, jaką MON przedstawił w środę prawnikom bliskich poległych. Ugody mają zamykać drogę do dalszych roszczeń.

Szef MON Tomasz Siemoniak spotkał się w środę z prawnikami reprezentującymi większość rodzin poległych na misjach. - Dzisiaj przekazaliśmy naszą ostateczną propozycję, jeśli chodzi o ministerstwo - stwierdził po spotkaniu minister.

- Proponujemy, żeby każdemu uprawnionemu członkowi rodziny, czyli żonie, dzieciom, rodzicom, wypłacić 100 tys. zadośćuczynienia. Żeby tym osobom uprawnionym wypłacić od zera do 150 tys. zł odszkodowania, zwracając uwagę na konkretne sytuacje. Tak prawo określa, żeby podchodzić do odszkodowań - wyjaśnił Siemoniak. Zaznaczył, że MON chce badać sytuację rodzin z "maksymalną empatią".

Jednocześnie - jak zapowiedziano - MON będzie uwzględniać m.in. świadczenia już wypłacone rodzinom. Jak wyjaśnili pełnomocnicy rodzin - radcy prawni Sylwester Nowakowski i Piotr Sławek, resort chce przy określaniu wielkości odszkodowań uwzględniać pieniądze wypłacane z polisy po śmierci żołnierza. Wojskowy, który jedzie na misję zagraniczną wskazuje w polisie jedną osobę, której mają być ewentualnie przekazane pieniądze z tego tytułu.

Szef MON poinformował także, że propozycja resortu zakłada, że ugody zawarte z ministerstwem mają zamykać drogę do dalszych roszczeń. Siemoniak podkreślił, że rozwiązania zaproponowane rodzinom mają stać się elementem docelowego systemu pomocy dla rodzin poległych.

Dla rodzin poległych w Iraku i Afganistanie

Propozycja MON dotyczy rodzin poległych na misjach w Iraku i Afganistanie. - To jest taka bardzo wyrazista granica, bo to są misje z ostatnich lat. Natomiast my, szukając i systemowego rozwiązania co do przeszłości, i na przyszłość oczywiście będziemy się zastanawiali, jeśli chodzi o tych, którzy polegli na misjach w Kosowie czy na terenie b. Jugosławii od 1999 r., ale to nie było przedmiotem dzisiejszych uzgodnień - tłumaczył szef MON.

Jeden z prawników rodzin, Sylwester Nowakowski powiedział, że MON przekazał na piśmie propozycje ugodowe dla rodzin. Dodał, że teraz propozycje MON zostaną przedstawione rodzinom, by mogły się spokojnie zastanowić, co dalej.

Dla pierwszych rodzin Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył posiedzenia ugodowe na 21 i 22 grudnia. Wcześniej odbędzie się w MON jeszcze jedno techniczne spotkanie, na którym prawnicy rodzin usłyszą propozycje kwot, jakie MON oferuje poszczególnym bliskim poległych jako odszkodowania.

Od początku misji w Afganistanie zginęło łącznie 30 polskich żołnierzy. Podczas misji w Iraku poległo ich 24.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN / fot. TVN24

Pozostałe wiadomości