Silne burze i wiatr w całym kraju. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy

TVN24

Aktualizacja:
Usuwanie skutków nawałnictvn24
wideo 2/6

W sobotę strażacy wyjeżdżali do akcji prawie 1000 razy. Prawie 4600 strażaków i druhów ochotniczej straży pożarnej brało udział w działaniach związanych z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju - powiedział w niedzielę Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski. Najwięcej pracy mieli w województwie zachodniopomorskim. W tamtejszym powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna.

Leszek Suski poinformował, że w sobotę strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 1000 razy, w interwencjach brało udział prawie 4600 strażaków i druhów ochotniczej straży pożarnej. - W akcjach straży brało udział również 1200 pojazdów - zaznaczył.

Działania te były związane z silnymi burzami i wiatrem na terenie kraju. Zgodnie z informacjami Państwowej Straży Pożarnej, podczas wichur nikt nie zginął, a ranna została jedna osoba.

Suski podkreślił jednocześnie, że najbardziej poszkodowanym regionem jest województwo zachodnio-pomorskie, a w szczególności powiaty: drawski, świdwiński i kołobrzeski.

- Od północy do chwili obecnej strażacy i druhowie wyjeżdżali 472 razy. Blisko 500 druhów i strażaków było zaangażowanych w te działania - powiedział. Zgodnie z informacjami PSP zniszczeniu uległo jest około 50 budynków w Zachodniopomorskiem (44 gospodarcze i 2 mieszkalne) i 100 w całym kraju.

W sobotę wieczorem nad województwem przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła około 50 dachów - m.in. w Złocieńcu i okolicach. Strażacy usuwają powalone drzewa i złamane konary.

Setki powalonych przez wiatr drzew w całym kraju
tvn24

Setki powalonych przez wiatr drzew

Wcześniej w rozmowie z TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej mówił, że strażacy interweniowali w województwie zachodniopomorskim 370 razy. 270 razy strażacy wyjeżdżali na Dolnym Śląsku, a prawie 140 na Warmii i Mazurach.

Większość tych interwencji była związana z usuwaniem setek powalonych przez wiatr drzew.

Frątczak mówił także, że ranna została jedna osoba w województwie dolnośląskim. To motocyklista, który najechał na leżące na drodze drzewo.

Paweł Frątczak z PSP o pracy strażaków w nocy z soboty na niedzielę
tvn24

W powiecie drawskim przeszła także trąba powietrzna, która uszkodziła 50 dachów na budynkach mieszkalnych i zniszczyła kilka domów kempingowych na kempingu w okolicy miejscowości Kosobudzko. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Jedną z miejscowości, która w wyniku nocnych nawałnic ucierpiała najbardziej, jest Złocieniec (woj. zachodniopomorskie).

Potężna nawałnica w Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie)
tvn24

Gwałtowną pogodę odczuli między innymi mieszkańcy Żukowa w powiecie stargardzkim. Wichura porwała dach z jednego z budynków mieszkalnych, a także dachówki z kościoła.

Silne wichury w Żukowie (woj. zachodniopomorskie)
tvn24

"Przy każdej większej ulewie po prostu pływam"

Intensywne burze przeszły także na Dolnym Śląsku. W kilku miejscach doszło do podtopień, padał też grad. W Strzegomiu, niedaleko Świdnicy, kilkanaście domów zostało zalanych.

Kilkanaście zalanych domów na Dolnym Śląsku
tvn24

Autor: mjz,kb/tr,kg / Źródło: tvn24