Seremet leci do Moskwy. Zapyta, kiedy koniec śledztwa smoleńskiego

Seremet leci do Moskwy ws. śledztwa
Seremet leci do Moskwy ws. śledztwa
TVN 24
TVN 24Andrzej Seremet we wtorek leci Moskwy. Rosjanie nie precyzują, kiedy oddadzą Polsce wrak Tu-154M

Andrzej Seremet, prokurator generalny leci we wtorek do Moskwy. Chce się dowiedzieć, kiedy rosyjski Komitet Śledczy skończy swoje śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Informacje o rosyjskiej wizycie szefa polskiej prokuratury Andrzeja Seremeta potwierdził nam rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk.

- Prokurator generalny z Komitetem Śledczym będzie rozmawiać o stanie rosyjskiego postępowania w sprawie katastrofy. Chce się dowiedzieć o ewentualnych perspektywach jego zakończenia. To ma znaczenie dla przekazania stronie polskiej oryginałów czarnych skrzynek i wraku samolotu - powiedział tvn24.pl Martyniuk. Tematem spotkań z szefami prokuratury Federacji Rosyjskiej będzie także szersza kwestia polsko - rosyjskiej współpracy w sprawach karnych.

Najważniejszy komitet

To Komitet Śledczy, a nie rosyjscy prokuratorzy realizują wszystkie polskie wnioski o pomoc prawną w sprawie smoleńskiej katastrofy. Funkcjonariusze Komitetu prowadzą też rosyjskie śledztwo w sprawie przyczyn tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

W listopadzie na tvn24.pl pisaliśmy, że Komitet Śledczy jest skonfliktowany z rosyjską prokuraturą, co może opóźniać tamtejsze postępowanie.

Starali się o zwrot wraku

Pod koniec lutego o zwrot wraku w Moskwie starali się przedstawiciele komisji spraw zagranicznych Sejmu i Senatu RP. Sprawa ta była jednym z głównych tematów spotkania członków prezydiów obu komisji z ich odpowiednikami w Dumie Państwowej i Radzie Federacji.

- Wiele problemów jest wciąż nierozwiązanych. Mówiliśmy o tym i będziemy to powtarzać. To przede wszystkim zwrot wraku i zakończenie postępowania przez prokuraturę - mówił wtedy Grzegorz Schetyna (PO), przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl) //bgr/k / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości