Sendlerowa uhonorowana przez Fundację Audrey Hepburn

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Honory dla Sendlerowej od syna Audrey Hepburn

- To wielki zaszczyt, że mogę uhonorować tą statuetką nadzwyczajną kobietę, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z getta warszawskiego – mówił syn aktorki i prezes Fundacji jej imienia. Sean Hepburn Ferrer nazwał Irenę Sendler cichą bohaterką, która "po prostu czuła, że to, co robi, jest właściwe”.

Polka Irena Sendlerowa, która w czasie wojny ratowała żydowskie dzieci, została wyróżniona pośmiertnie Nagrodą Humanitarną im. Audrey Hepburn.

Uroczystość przekazania statuetki z brązu, którą odebrał ambasador RP w Niemczech Marek Prawda, odbyła się w poniedziałek wieczorem w Berlinie, gdzie trwa wystawa poświęcona aktorce, znanej m.in. z filmów "Śniadanie u Tiffany'ego" czy "Rzymskie wakacje".

Ambasador Prawda powiedział przy tej okazji, że "jest symboliczną chwilą, gdy jedna legendarna kobieta z Warszawy otrzymuje wyróżnienie noszące imię innej legendarnej kobiety".

Znalazła sposób na uratowanie setek dzieci

Irena Sendler zmarła w maju zeszłego roku w wieku 98 lat. W czasie okupacji współpracowała z konspiracyjną Radą Pomocy Żydom "Żegota", organizując m.in. ucieczki z getta.

Kiedy w drugiej połowie 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta warszawskiego, Sendlerowa zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2,5 tys. dzieci.

Pod koniec 1943 roku Irenę Sendler aresztowało gestapo. Została skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi wpłaconemu przez "Żegotę" została "rozstrzelana" tylko na papierze. Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem.

Nagroda dla ludzi czynu i dobrej woli

Nagroda Humanitarna im. Audrey Hepburn przyznawana jest od 2004 r. osobom i organizacjom, które wyróżniły się pomocą lub pracą na rzecz dzieci, przez powołaną w 1994 r. przez rodzinę aktorki fundację na rzecz dzieci oraz UNICEF. Jej laureatami są m.in. muzycy Bob Geldof i Bono.

Zmarła w 1993 r. Audrey Hepburn, która ostatnie pięć lat życia poświęciła pracy na rzecz dzieci jako Ambasador Dobrej Woli organizacji UNICEF, w poniedziałek skończyłaby 80 lat.

Źródło: PAP, TVN24