Senatorowie zaprezentowali "ustawę o naprawie sądownictwa". Proponują inny model wyboru sędziów do KRS

TVN24 | Polska

Autor:
ads/mtom/pm
Źródło:
TVN24, PAP
Senacki projekt zmian w ustawie o KRS: sędziowie do KRS wybierani przez sędziówTVN24
wideo 2/4
TVN24Senacki projekt zmian w ustawie o KRS: sędziowie do KRS wybierani przez sędziów

Przygotowaliśmy projekt, który zakłada zastąpienie wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm modelem opartym na zasadzie wyborów bezpośrednich i powszechnych wśród sędziów - poinformowała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Nowelizacja zakłada też zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Projekt ten, jak mówiła wicemarszałek, "jest efektem porozumienia wszystkich stron i wszystkich opcji politycznych, które mają w Senacie większość". Dodała, że nad projektem pracowali też posłowie. - Powstał on w oparciu o założenia, które przygotowały środowiska prawnicze, a także Polskie Stronnictwo Ludowe - powiedziała wicemarszałek.

Przekazała, że "nad założeniami projektu pracowali wybitni prawnicy". Są to: dr Tomasz Zalasiński, prof. dr hab. Marek Chmaj, prof. dr hab. Arkadiusz Tomczak, adw. Michał Wawrykiewicz, dr hab. Marcin Matczak, dr Michał Małdziński i prof. Krystian Markiewicz.

Senatorowie proponują nowy model wyboru członków KRS

- Projekt przewiduje zastąpienie dotychczasowego modelu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm modelem opartym na zasadzie wyborów bezpośrednich, powszechnych wśród sędziów, z istotnym uczestnictwem organizacji społecznych, zawodów zaufania publicznego oraz samych obywateli - powiedziała Morawska-Stanecka.

Zgodnie z projektem - mówiła wicemarszałek - głosowanie na sędziów - członków KRS ma być tajne, bezpośrednie, powszechne w środowisku sędziowskim. - Obowiązkiem każdego sędziego będzie udział w tych wyborach - podkreśliła. Dodała, że zgodnie z proponowanymi przepisami poza grupą sędziów kandydata do KRS będzie mógł zgłosić Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Prokuratorów oraz organy uczelni publicznych uprawnione do nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych jak również grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli.

Senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich dodał, że projekt zakłada też "likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i powierzenie uprawnień dyscyplinarnych w ręce pierwszego prezesa Sądu Najwyższego".

ZOBACZ PROJEKT USTAWY >>>

"Projekt przywraca kurs jazdy polskiego prawa na europejskie, unijne tory"

Obecna na konferencji posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że projekt "odpolityczni Krajową Radę Sądownictwa i zapobiegnie chaosowi prawnemu". - Ta ustawa przywraca kurs jazdy polskiego prawa na europejskie, unijne tory. To jest ustawa o naprawie sądownictwa, która jest kluczem do rozwiązania obecnego kryzysu, najbardziej palących, pilnych problemów - podkreśliła.

Dodała, że "ustawa PiS-u, nad którą toczą się prace w Senacie (ustawa represyjna - red.) to pochodnia wrzucona do beczki prochu". - Polskie sądownictwo jest jak dom, który wymaga remontu, usprawnień. Wszyscy wiemy, że te usprawnienia są konieczne. Ale obecny rząd zamiast przeprowadzić remont, wyburza fundamenty niezależnego sądownictwa - powiedziała posłanka.

Gasiuk-Pihowicz: ustawa odpolityczni Krajową Radę Sądownictwa i zapobiegnie chaosowi prawnemuTVN24

Kamiński: łączy nas poszanowanie dla państwa prawa

Wicemarszałek Senatu z PSL Michał Kamiński powiedział, że "ta ustawa, którą dzisiaj prezentujemy, jest owocem współpracy całej opozycji, także koła Polskiego Stronnictwa Ludowego".

- My na początku chcieliśmy zgłosić własną ustawę, ale okazało się, że razem możemy stworzyć projekt, który będzie odzwierciedlał to co nas łączy przede wszystkim. Ta koalicja demokratyczna jest koalicją różnorodną. Łączy nas jedno - poszanowanie dla państwa prawa i naszego miejsca w Europie - podkreślił.

- Owocem naszego przekonania, że miejsce demokratycznej Polski jest w demokratycznej Europie jest ta ustawa, którą dzisiaj prezentujemy - dodał.

"To pozytywna propozycja opanowania chaosu i anarchii w Polsce"

Bogdan Klich zapowiedział, że projekt zostanie złożony w piątek. - Będziemy nad tą ustawą pracować według tych standardów, które przywróciliśmy w Senacie: otwartości, przejrzystości, współpracy z ekspertami oraz środowiskami zaangażowanymi w obronę praworządności - zapewnił.

Ocenił, że "projekt ustawy o KRS to pozytywna propozycja opanowania chaosu i anarchii w Polsce".

Źródło: TVN24, PAP

Autor:ads/mtom/pm