TVN24 | Polska

Ustawa o ratyfikacji umowy z USA przyjęta przez Senat. "Kolejny kamień milowy" 

TVN24 | Polska

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Senat poparł w środę ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy dotyczącej zwiększenia liczebności wojsk USA w Polsce. Zadowolenie z decyzji senatorów wyraził szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Kolejny krok za nami" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak po decyzji Senatu, który w środę poparł ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy dotyczącej zwiększenia liczebności amerykańskich wojsk w Polsce. Zadowolenie z głosowania wyraziła też ambasador USA w Polsce.

"Kolejny krok za nami. Senat przyjął ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta" - napisał w środę wieczorem na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Głosowania w Senacie nie przeoczyła też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Po głosowaniu napisała na Twitterze: "Polski Senat przyjął ustawę o ratyfikacji umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. To kolejny kamień milowy we współpracy obronnej między naszymi krajami".

Ustawa o ratyfikacji umowy z USA przyjęta przez Senat

Senat poparł wspomnianą ustawę, po rekomendacji dwóch senackich komisji: spraw zagranicznych i Unii Europejskiej oraz obrony narodowej. W Senacie za poparciem ustawy zagłosowało 91 senatorów, żaden nie był przeciw, trzech senatorów wstrzymało się od głosu.

Ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Sejm uchwalił 17 września. Podpisali ją 15 sierpnia w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Umowa jest uzupełnieniem ubiegłorocznych deklaracji prezydentów obu państw, w których zapowiedziano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego, liczącego ok. 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.

Umowa, której dotyczy ratyfikacja, uzupełnia umowę o statusie wojsk NATO SOFA z 1951 r. i bardziej szczegółowo określa status i warunki regulujące pobyt sił zbrojnych USA, w tym członków sił zbrojnych i personelu cywilnego oraz członków rodzin. Aneksy do umowy regulują kwestie infrastruktury i wsparcia logistycznego zapewnianych przez Polskę. Nowa umowa zastąpi umowę o statusie wojska USA na terytorium RP z 2009 r. (SOFA) i międzyrządowe porozumienie o współpracy z lipca 2015 r.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości