TVN24 | Polska

Senat przyjął ustawę antyprzemocową bez poprawek. Już planowana jest nowelizacja

TVN24 | Polska

Autor:
akr/pm
Źródło:
PAP
Dr Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska o rodzinach dotkniętych przemocą w czasie epidemii
Dr Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska o rodzinach dotkniętych przemocą w czasie epidemiiTVN24
wideo 2/3
TVN24Dr Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska o rodzinach dotkniętych przemocą w czasie epidemii

Senat w środę późnym wieczorem bez poprawek przyjął tak zwaną ustawę antyprzemocową dotyczącą między innymi kwestii izolowania sprawców przemocy od ofiar. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Planowane jest jednak jeszcze wprowadzenie poprawek, w tym takiej, która skróci czas do wejścia w życie ustawy.

W środę za przyjęciem tak zwanej ustawy antyprzemocowej w Senacie bez poprawek głosowało 51 senatorów, przeciw było 48, nikt nie wstrzymał się od głosu. Dokument trafi teraz do prezydenta.

Tego samego dnia przed południem na połączonym posiedzeniu trzech senackich komisji, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski informował, że po konsultacjach m.in. z policją i Żandarmerią Wojskową wie już, że możliwe jest skrócenie vacatio legis - okresu między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie - ze wskazanych w ustawie sześciu miesięcy do trzech.

- Wcześniej projektowaliśmy vacatio legis sześciomiesięczne, to było związane i z koniecznością wydania aktów wykonawczych, i przede wszystkim, z dostosowaniem tej ustawy w zakresie szkoleń dla policji - wskazywał. Wielu senatorów podkreślało jednak, że ustawa powinna jak najszybciej trafić do podpisu prezydenta, a następnie można ją nowelizować, wprowadzając krótsze vacatio legis i zmiany redakcyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Jeśli udałoby się to w konsensusie przygotować, to idealne rozwiązanie"

Podczas debaty w Senacie senatorowie Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk i Marek Martynowski zgłosili 17 poprawek do tych przepisów - większość o charakterze redakcyjnym, a także skracającą vacatio legis. Kilkanaście minut przed głosowaniem trzy senackie komisje - stosunkiem głosów 19 do 18 - zdecydowały o rekomendowaniu przyjęcia ustawy bez poprawek.

Prowadzący posiedzenie senackich komisji Aleksander Pociej z Koalicji Obywatelskiej zapewnił, że poprawki te, a także sugestie senackiego Biura Legislacyjnego będą podstawą do opracowania nowelizacji omawianych przepisów.

- W najbliższy wtorek posiedzenie plenarne jest od godziny 15, więc moglibyśmy około godzin południowych zrobić spotkanie i przygotować grupę tych poprawek z absolutnie kluczowym skróceniem vacatio legis. Jeśli udałoby się to w konsensusie przygotować, to idealne rozwiązanie - zaproponował przewodniczący komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych.

Przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego Sejm uchwalił 30 kwietnia. Poparcie dla niej wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.

Co w ustawie?

Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą, sąd może przedłużyć ten okres.

Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany - łącznie z możliwością użycia środków przymusu - bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić.

Policja będzie zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta nakazem opuszczenia mieszkania lub niezbliżania się do niego stosuje się do nałożonych na niego sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Dodatkowo w określonych przez ustawę sprawach, pisma procesowe będą mogły być doręczane nie tylko przez pocztę, ale również za pośrednictwem policji, a osoby domagające się zastosowania środków wobec sprawcy przemocy będą zwolnione z kosztów sądowych

Autor:akr/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości