Senat powołał komisje i wybrał ich przewodniczących

Aktualizacja:
[object Object]
Senat powołał w środę 15 komisji stałychtvn24
wideo 2/25

Senat powołał w środę po południu składy 15 komisji stałych i wybrał ich przewodniczących. Łącznie w Senacie tej kadencji pracować będzie 16 komisji. Senatorowie Koalicji Obywatelskiej objęli przewodnictwo w 8 z nich, senatorowie Prawa i Sprawiedliwości - w 6, jedną komisją pokieruje senator Polskiego Stronnictwa Ludowego i jedną - senator niezależny.

Wcześniej, we wtorek, w Senacie został wybrany skład komisji regulaminowej. Powołano też senatora Koalicji Obywatelskiej Sławomira Rybickiego na jej szefa.

W środę za powołaniem 15 komisji opowiedziało się 97 senatorów. Nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Na posiedzeniach poszczególnych komisji zostały zaproponowane kandydatury na ich szefów. Po przerwie przyjął je Senat.

Senackie komisje i ich szefowie

Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) został szefem komisji ustawodawczej, Kazimierz Kleina (KO) - komisji budżetu i finansów publicznych, a Bogdan Klich (KO) - komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej.

Klich powiedział podczas posiedzenia komisji, że chciałby, aby dobrze wykonywała ona swoją pracę przy udziale wszystkich jej członków bez względu na opcję polityczną, którą reprezentują. Marek Pęk (PiS) został przewodniczącym komisji gospodarki narodowej i innowacyjności, Jerzy Chróścikowski (PiS) - szefem komisji rolnictwa i rozwoju wsi, Zdzisław Pupa (PiS) - szefem komisji środowiska, Jan Hamerski (PiS) - szefem komisji infrastruktury.

Komisji zdrowia będzie przewodniczyć Beata Małecka-Libera (KO), komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej - Jan Filip Libicki (PSL), komisji nauki, edukacji i sportu - Kazimierz Wiatr (PiS), komisji obrony narodowej - Jarosław Rusiecki (PiS), a komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej - Zygmunt Frankiewicz (KO). Szefową senackiej komisji kultury i środków przekazu została Barbara Zdrojewska (KO). Aleksander Pociej (KO) został przewodniczącym senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Jego kandydaturę zgłosił Michał Seweryński (PiS).

- Chciałbym zadeklarować, że komisję będę prowadził w duchu moich poprzedników, zaś prace będą toczyły się w sposób dobry i koncyliacyjny - powiedział podczas posiedzenia komisji Pociej. Kazimierz Michał Ujazdowski (KO) stanął na czele komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. Podczas posiedzenia komisji Ujazdowski zaznaczył, że zaufanie ponad podziałami jest szczególnie ważne w pracy komisji, "bo to jest zobowiązanie wobec rodaków żyjących poza granicami kraju".

- Liczy się ciągłość i jakość tej polityki - dodał.

Grodzki i Karczewski o komisjach senackich
Grodzki i Karczewski o komisjach senackichtvn24

Autor: js, ads//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości